قرارگاه پدافند پرتویی
عملیات تخصصی
»
بررسی اسناد محدودسازی و محصورسازی در حوادث پرتوی

یکی از اقدامات حفاظتی در حوادث هسته‌­ای تعیین و محصورسازی نواحی تحت تأثیر حادثه و اعمال محدودیت­‌های لازم در این نواحی جهت جلوگیری از گسترش پیامدهای حادثه است. در این راستا هدف این مقاله بررسی اسناد داخلی و خارجی مرتبط با کلیه فعالیت­‌ها و اقدامات محدودسازی و محصورسازی در حوادث هسته­‌ای و پرتوی می­‌باشد.  

الگوی مفهومی عملیات محدودسازی و محصورسازی در حوادث هسته ای و پرتوی

چکیده مقاله:

تأسیسات هسته­ ای، از جمله زیرساخت­ های حیاتی هر کشوری به شمار می­ روند. ساخت و توسعه سلاح­ های هسته­ ای و سابقه استفاده از این سلاح­ ها، هشداری است بر افزایش احتمال بکارگیری این سلاح­ ها در کلیه تأسیسات و زیرساخت­ های هسته­ ای که خطر انفجار نیروگاه­ های هسته ­ای یا نشت مواد پرتـوزا در سایت و محیط پیرامونی آن به وجود می­ آید. در هنگام وقوع حوادث پرتوی مواد پرتوزای منتشر شده در محیط می­ تواند باعث آلودگی انسان، حیوانات، آب، خاک و محیط­ زیست شود. از این رو بایستی اقدامات مدیریت بحران در حوادث هسته­ ای به شکلی بکار گرفته شود که از انتشار و گسترش آلودگی جلوگیری نموده و از طرفی منجر به حفظ سلامتی انسان و حفاظت محیط­ زیست شود. یکی از اقدامات حفاظتی در حوادث هسته­ ای و پرتوی تعیین و محصورسازی نواحی تحت تأثیر حادثه و اعمال محدودیت­ های لازم در این نواحی جهت جلوگیری از گسترش پیامدهای حادثه است.
فلذا با توجه به نقش عملیات محدودسازی و محصورسازی پرتوی در کاهش پیامدهای ناشی از حوادث هسته­ ای و پرتوی، نیاز است که در این خصوص برای ساماندهی تیم­ های عملیاتی ساختارهای مقابله، دستورالعمل­ های عملیاتی تخصصی و غیره برای زمان حادثه تهیه و تدوین گردد. بنابراین در این پژوهش، الگوی مفهومی عملیات محدودسازی و محصورسازی در حوادث هسته­ ای و پرتوی جهت افزایش آمادگی آحاد جامعه و کلیه­ ی دستگاه­های اجرایی به منظور تداوم فعالیت­ها و استمرار شریان­ های حیاتی یک جامعه ارائه گردیده است. روش تحقیق در این مقاله توصیفی- تحلیلی می­ باشد که از روش مطالعه کتابخانه­ ای و از کتب، مقالات، اسناد داخلی و خارجی متعدد و همچنین با بهره­ گیری از نظرات مدیران، کارشناسان و نخبگان با تجربه و متخصص در حوزه مربوطه تهیه شده است. نتایج حاصله از این تحقیق شامل الگوی فنی، عملیاتی محدودسازی و محصورسازی پرتوی در حوزه­ های محصورسازی فیزیکی، اقدامات محدودسازی در حوزه انسان، حیوانات، مواد غذایی، دام و طیور و... و چگونگی اجرای این اقدامات توسط کارگروه­ ها و نهادهای دخیل درکلیه حوادث هسته­ ای و پرتوی می­باشد.

مهندس ذوالقدر مطرح کرد: برنامه های کوتاه مدت معاونت اطلاعات و عملیات رزمایش محور است.

مهندس محمد ذوالقدر، معاونت اطلاعات و عملیات قرارگاه پدافند پرتوی کشور در گفتگو با خبرنگار قرارگاه پرتوی از اهداف و برنامه های معاونت اطلاعات و عملیات و همچنین نحوه ارتباط این معاونت با سازمانها، تفاوت وظایف پدافند غیر عامل انرژی اتمی و پدافند پرتوی سازمان پدافند غیر عامل، میزان آشنایی جامعه دانشگاهی با پدافند پرتوی و مسائل مربوط به حوزه پرتوی می گوید.

در ادامه، گفتگوی مهندس ذوالقدر با خبرنگار قرارگاه پرتوی را می خوانید:

گزارش ویژه از جلسه ساماندهی کمیته‌های رزمایش پرتوی استان اصفهان- بهار95
کارگروه‌های 9گانه رزمایش پرتوی کاشان که قرار است خرداد سال آینده در این منطقه برگزار شود، صبح روز یکشنبه94/12/16 با هدف افزایش آمادگی و برنامه‌ریزی برای برگزاری رزمایش گرد یکدیگر جمع شدند.
فرماندار کاشان: تمام دستگاه‌های اجرایی شهرستان کاشان برای برگزاری مانور پرتوی آماده هستند
فرماندار شهرستان کاشان گفت: تمام دستگاه‌های اجرایی شهرستان کاشان برای برگزاری مانور پرتوی آماده هستند و برنامه‌ریزی در این حوزه با جدیت انجام شده است.
آموزش سناریونگاری و طرح‌نویسی در حوزه پدافند غیرعامل
کسب آمادگی‌های لازم برای برگزاری مانورهای مهم و تأثیرگذار در سطح کشور، امروزه به عنوان یکی از اصول اساسی به شمار می‌رود و در این راستا، قرارگاه پدافند پرتوی سازمان پدافند غیرعامل کشور، برنامه‌های مخلتفی را مد نظر قرار داده است.
مدیر عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور مطرح کرد؛ جزئیاتی از برگزاری رزمایش پرتوی سایت هسته‌ای کاشان
رزمایش پرتوی شهرستان کاشان قرار است در سال جاری با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل کشور و همچنین سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه کاشان و سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن برگزار شود.
پنل کاربری