قرارگاه پدافند پرتویی
مقاله
»
مدیریت بحران پرتوی

مدیریت بحران‌های پرتوی مانند سایر بحران‌ها دارای چرخه ای از فعالیت‌ها می‌باشد با این تفاوت که احتمال ترس و هراس در بین کارکنان تیم‌های پاسخ و مردم از سایر بحران‌ها بیشتر بوده و با توجه به اثرات و پیامدهای آن، استفاده از تیم‌ها و تجهیزات تخصصی اضافی، ضروری است.

تروریسم هسته ای و اقدامات جهانی جهت مقابله حقوقی با آن

تروریسم پدیده جدید و ساده ای نیست، این پدیده در طول دوران تاریخ وجود داشته، به کرات اتفاق افتاده و از زمان انقلاب کبیر فرانسه به طور رسمی وارد ادبیات سیاسی جهان شده که به معنی ایجاد رعب و وحشت در جامعه با انگیزه های سیاسی می باشد.

این پدیده از دهه های 1970-1980به بعد با جهانی شدن فناوری اطلاعات،ارتباطات و گسترش تکنولوژی دچار تحول مفهومی و شکلی شد.از نظر شکلی به موارد متنوع و به اشکال مختلف ارتکاب یافت که از آن به عنوان اشکال نوظهور و نوین تروریسم یاد می شود. تروریسم هسته ای نیز از این امر مستثنا نبوده و مشمول این اشکال تروریسم می باشد که توسط گروه های تروریستی سازمان یافته با استفاده از مواد و تجهیزات هسته ای و رادیو اکتیو برای رعب و وحشت با انگیزه سیاسی صورت می گیرد.

وضعیت مقابله با شرایط اضطراری بعد از حادثه هسته ای TMI

پس از سال 1980، بعد از حوادث نیروگاههای هسته ای چرنوبیل و TMI اداره کنندگان و سازندگان نیروگاهها بالاخص در ایالات متحده آمریکا ملزم به داشتن برنامه مقابله با شرایط اضطراری درون سایتی و برون سایتی شدند.

با وجود این که ساخت و بهره برداری نیروگاه های هسته ای به صورت دقیق توسط گروههای مسئول مورد آزمایش و نظارت قرار می گیرد، وقوع یک حادثه هسته ای هر قدر دور از ذهن باشد محتمل است.

درسهایی از بحران فوکوشیما
وقوع حادثه در نیروگاه هسته ای فوکوشیما ژاپن در 11 مارس 2011 پیامد شدیدترین زمین لرزه و سونامی پس از آن در تاریخ کشور  ژاپن بود که موجب مرگ بیش از 15000 نفر و ناپدید شدن بیش از 7000 نفر گردید و باعث خسارات مالی بیش از 210 میلیارد دلار شد.
بازفرآوری، سیاست خدشه‌دار هسته‌ای ژاپن

به گزارش ایسنا به نقل از نشریه دیپلمات گداخت راکتورهای هسته‌ای فوکوشیما، دومین حادثه هسته‌ای ویرانگر در تاریخ بشریت است این فاجعه که منجر به مرگ 1876 تن و آواره شدن حدود 120 هزار نفر شد، مساله‌ای حساس و ادامه‌دار بین مردم ژاپن و دولت مرکزی ایجاد کرده است.


بررسی زلزله و سونامی ژاپن از دیدگاه مدیریت بحران

حوادث ماه مارس در ژاپن، زلزله، سونامی و مشکل نشت مواد رادیواکتیو در نیروگاه دائیچی فوکوشیما، بعد تازه ای از امکان بروز فجایع هسته ای و ارتباط زنجیر ه وار پدیده های بحران زا را پیش روی جهانیان گشود. از دیگر سو نحوه ی مدیریت در این وضعیت کاملاً خاص، میزان کم تلفات جانی علی رغم شدت حادثه و وخامت اوضاع ،بسیاری،حتی تئوری پردازان در این عرصه را به شگفتی واداشت. در این مقاله ضمن بررسی حادثه مزبور از دیدگاه مدیریت بحران، چگونگی مدیریت آن در کشور ژاپن بررسی شده تا ضمن انتقال تجربیات این کشور،نقاط ضعف و قوت تصمیمات اتخاذ شده مورد بازنگری قرار گیرد و پیشنهاداتی به منظور مدیریت اینگونه حوادث مطرح گردد.

 

پدافند غیر عامل و پناهگاه های هسته ای با رویکرد متروی تهران
در جنگها و درگیری های امروز، بین نظامی و غیر نظامی تفاوتی وجود ندارد و خطرات ناشی از آن همه را در بر می گیرد. هدف قرار دادن جوامع شهری به منظور تضعیف روحیه، وارد آوردن صدمات اقتصادی و از هم گسستگی نظام اجتماعی صورت می گیرد. کشور و ملت ما  یکی از قربانیان جنگ های شیمیایی در قرن حاضر است و باید ملاحظات و برنامه های ویژه ای را اعمال نماید به گونه ای که اقدامات پدافند غیر عامل در اکثر زیر ساخت ها و حوزه های مختلف اقتصادی، صنعتی، مراکز حیاتی، شهری، نظامی و ... لحاظ گردد که پاسخگوی تهدیدات آینده باشد. در این بین، در کنار سایر مباحث پدافند غیر عامل نظیر استتار، اختفاء، فریب، پراکندگی و .. ساخت فضاهای امن در مقابل عوامل جنگهای نوین اهمیت بسیاری دارد.
کنار گذاشتن انرژی هسته‌ای برای سوئد آسان نخواهد بود
پس از فاجعه چرنوبیل در سال 1986 انرژی هسته‌ای دیگر مورد توجه بسیاری از کشورهای اروپایی نبوده است. ایتالیا همه راکتورهایش را تعطیل کرده است. آلمان، بلژیک و سوییس در میانه کنار گذاشتن تاسیسات هسته‌ای خود هستند و حتی فرانسه که 77 درصد از انرژی الکتریسیته‌اش را از هسته‌ای تامین می‌کند در حال گفت‌وگو برای توقف تدریجی بخشی از فعالیت‌های هسته‌اش است.
جنگ جهانی سوم؛ نبردی هسته‌ای خواهد بود؟
سلاح هسته‌ای ترسناک‌ترین، خطرناک‌ترین و بی‌فایده‌ترین اختراع تاریخ بشر است.
پنل کاربری