قرارگاه پدافند پرتویی
مقاله
»
تهدید هسته‌ای منطقه توسط پاکستان/ آیا پاکستان به عربستان بمب اتم خواهد داد؟
پاکستان یکی از هشت کشور دارای سلاح هسته‌ای در جهان است. هر چند پاکستان ادعا می‌کند که برنامه هسته‌ای آن به خوبی محافظت شده، اما کارشناسان به این امر اطمینان ندارند. زیرا طالبان و دیگر گروه‌های تروریستی بارها به تاسیسات هسته‌ای پاکستان حمله کرده‌اند. قسمت نگران کننده، تاریخ پاکستان در تولید فوری محصولات هسته‌ای است. ممکن است در آینده بخش‌هایی از فناوری هسته‌ای پاکستان در اختیار عنصر سوم یا کشور دیگری مانند عربستان قرار گیرد و به مسابقه هسته‌ای در منطقه ختم شود.
راکتور اتمی متسامور ارمنستان از دید پدافند غیرعامل
پدافند غیر عامل به مجموعه تدابیرو پیش بینی هایی اطلاق می شود که موجب کاهش احتمال وقوع یا به حداقل رساندن خسارات ناشی از اقدامات خصمانه یا حوادث ناخواسته طبیعی یا غیرطبیعی می شود. پدافند غیرعامل هسته ای مستلزم بکارگیری جنگ افزارنبوده و شامل اقداماتی نظیر رصد و پایش، آشکارسازی، هشداردهی،تشخیص نوع آلودگی پرتویی و آموزش احاد جامعه در خصوص حفاظت پرتویی می باشد. با توجه به تهدیدات بالقوه هسته ای از طرف دشمن واحتمال وقوع حوادث پیش بینی نشده در تاسیسات هسته ای کشورمان یا در تاسیسات اتمی کشورهای همسایه، حفظ آمادگی در پدافند هسته ای ازاهمیت زیادی برخوردار می باشد. دراین نوشتار به یکی از تهدیدات بالقوه شمالغرب کشورنگاهی اجمالی خواهیم داشت
2624 انفجار موفق هسته‌ای در 70 سال
از نخستین آزمایش هسته‌ای در سال 1945 توسط ایالات متحده تا آخرین آزمایش هسته‌ای کره شمالی در سال 2016 تعداد 2624 انفجار هسته‌ای موفق در اقصی نقاط جهان انجام شده است.
ﺑﺮرﺳﯽاﯾﻤﻨﯽ ﺑﻨﺎدر در ﺑﺮاﺑﺮ ﻣﻮاد ﭘﺮﺗﻮزا و راﻫﮑﺎرﻫﺎی افزایش ایمنی

اشتباهات و خطاهای انسانی هنگام به کارگیری مواد پرتوزا در پزشکی، صنعت، کشاورزی، پژوهش، تولید برق و ... و نیز کاربرد مواد پرتوزا در فعالیتهای غیر صلح آمیز، موجب افزایش ورود رادیونوکلئیدها در هوا، آب، خاک، گیاه و زنجیره غذایی شده و در نهایت موجب افزایش پرتوگیری در انسان خواهد شد. این امر م یتواند آثار زیانباری مانند آسیبهای ژنتیکی را به دنبال داشته باشد. همانگونه که در بیشتر کشورهای جهان، گام نخست در بررسی میزان پرتوگیری افراد جامعه، میزان آلودگیهای محیط زیست به مواد پرتوزا است، در کشور ما نیز این گونه بررسی ها در اولویت خاص قراردارد، تا بتوان همزمان با شناسایی راههای ورود این عناصر به محیط زیست، راهکارهای مناسب و منطقی را به منظور حفاظت رادیولوژیکی انسان و محیط پیرامونش را به کار گرفت.
سالانه صدها کشتی در بنادر جهان لنگر می اندازند و کالاهای حمل شده توسط این کشتیها شامل مواد خوراکی و غیرخوراکی، ممکن است حاوی موادپرتوزا باشند. همچنین برخی کشتیها و زیردریای یها نیز از سوخت اتمی برای پیشرانش استفاده میکنند که به نوبه خود خطر بالقوه برای آزادسازی آلایند ههای پرتوزا در محیط، در هنگام حادثه، هستند. افزون براینکه خود کالای کشتی میتواند یک محموله پرتوزا باشد که تحت شرایط ویژه و با رعایت مقررات خاص لازمست بارگیری، تخلیه و انبارش موقت شوند. توقف کشتیها در بنادر و دپو شدن کالاهای مشکوک به آلودگی، میتواند زمینه ساز آلودگی بنادر به مواد پرتوزا و آسیبهای محیطی و زیا نهای جسمی برای مراجعان به بنادر، به ویژه کارکنان باشد.

پیشگیری همواره ساده تر، ارزان تر، مقرون به صرفه تر و مناسب تر است. در این مقاله راه های احتمالی آلودگی بنادر به مواد پرتوزا و راهکارهای پیش گیری از آن و همچنین روش های مقابله و زدودن آلودگی های احتمالی شرح داده شده است.

آشنایی با رفع آلودگی رادیواکتیو

در هر سانحه هسته‌ای یا تروریستی احتمال گسترش آلودگی وجود دارد و یکی از راه های گسترش آلودگی انتقال آلودگی از طریق افراد، وسایل و تجهیزاتی است که برای واکنش به این حوادث به منطقه حادثه دیده اعزام شده اند. در این مقاله تلاش شده تا علاوه بر مرور کلی روی روش‌های رفع آلودگی، توانایی نسبی جهت انتخاب روش رفع آلودگی برای افراد میسر شود تا بر اساس شرایط محیط رفع آلودگی را برای خود و تجهیزات انجام دهند.

منطقه بندی ناحیه آلوده

براثر یک سانحه هسته‌ای و یا حمله تروریستی هسته‌ای، معمولاً مواد رادیواکتیو در فضای اطراف محل اصلی واقعه پخش می‌شود. از جمله مواردی که در گستردگی پخش میزان آلودگی نقش مؤثری دارد، فاکتورهای هواشناسی مانند جهت و سرعت باد است. به‌عبارت دیگر علاوه بر منطقه‌ی اصلی که واقعه رخ داده‌است، ممکن است در ناحیه وسیعی آلودگی رادیواکتیو به‌وجود بیاید که گاهی از مرزهای یک کشور نیز تجاوز می‌کند. آلودگی رادیواکتیو، مواد رادیواکتیوی است که روی سطح اجسام و یا داخل جسم، در هوای محیط و روی بدن افراد قرار می‌گیرد. مواد رادیواکتیو می تواند جامد، مایع و یا گاز باشد. پس از پخش مواد رادیواکتیو، تا حد امکان باید از گسترش آلودگی جلوگیری کرده و پس از آن در صورت نیاز رفع آلودگی انجام شود. باید توجه داشت که مرزهای منطقه آلوده باید مشخص شود تا افراد کمتری در معرض آلودگی قرار گیرند. البته ممکن است افراد مسئول در حادثه به دلایلی مجبور بشوند که در منطقه حضور پیدا کنند. باید توجه داشت که تردد و دسترسی به منطقه آلوده فقط از یک ورودی امکان پذیر است. همواره باید افراد پایش کنندة محیط آلوده، مراقب باشند که کمتر دچار آلودگی شده و حتی تجهیزات و وسایل همراه او نیز کمتر آلوده شوند. به عنوان نمونه شخص می تواند از لباسهای حفاظتی اضطراری استفاده کند و یا تجهیزات خود را با سلفون بپوشاند.

لحظه به لحظه با فوکوشیما
ساعت 14:46 به وقت محلی ژاپن در روز بیستم اسفند ماه هزار و سیصد و هشتاد و نه (11 مارس 2011) زلزله‌ای با بزرگی 9ریشتر سواحل ژاپن را به لرزه درآورد. این زمین‌لرزه بزرگ موجب شد تا یازده راکتور هسته‌ای در چهار نیروگاه برق هسته‌ای منطقه که در حال بهره‌برداری بودند به صورت اضطراری خاموش (SCRAM) شوند. این راکتورها شامل 3 راکتور در نیروگاه "فوکوشیما دایی‌چی"، 4 راکتور در نیروگاه "فوکوشیما دایی‌نی"  3 راکتور در نیروگاه "اوناگاوا" و یک راکتور در نیروگاه "توکایی" بودند
فوکوشیما یا چرنوبیل؟؟؟ مسئاله این است ....

آژانس ایمنی هسته‌ای و صنعتی ژاپن NISA ارزیابی خود از شدت حادثه در نیروگاه فوکوشیما دایی‌چی را به سطح 7 در مقیاس حوادث هسته‌ای و رادیولوژیکی (INES) ارتقا داد!. پیش از این شدت حادثه به صورت تفکیکی برای هریک از واحدهای 1، 2 و 3 در سطح 5(یعنی حادثه با تبعات گسترده‌تر) و برای واحد شماره 4 این نیروگاه در سطح 3(سانحه جدی) ارزیابی شده بود. واحدهای 5 و 6 دچار حادثه نشده‌اند (سطح صفر)

اما NISA  در بیست و سوم فروردین 90(12 آوریل 2011) بر اساس نشت تجمعی مواد رادیواکتیو از تمامی واحد‌های نیروگاه، این ارزیابی را به صورت یکپارچه برای کل نیروگاه به جای تک تک واحدها ارایه داده و آن را در سطح 7 (حادثه بزرگ) یعنی بدترین حالت حادثه ارزیابی کرد!

بررسی ابعاد و نوع ترکیبات ذرات آئروسل ناشی از سلاح های DU

با توجه به استفاده از سلاح‌های حاوی اورانیوم تهی شده(DU) توسط کشورهای آمریکا ، انگلیس و ناتو در جنگ‌های اخیر، و همچنین اثرات مخرب این سلاح‌ها بر انسان و محیط زیست، در صورت وقوع جنگ احتمال استفاده از این نوع سلاح‌ها بسیار زیاد است. بیشترین استفاده از اورانیوم­تهی شده در گلوله های نفوذکننده است.در صورت برخورد این گلوله­ها با اهداف سخت، اورانیوم بصورت ذرات آئروسل درآمده، این ذرات با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود می­توانند در محیط پخش شده و باعث آلودگی محیط زیست شوند. و در نهایت از راه­های گوناگون به درون بدن انسانها راه یابند. در این مقاله دو پارامتر اساسی، ابعاد و نوع ترکیبات ذرات آئروسل مورد بررسی قرار گرفته است. بررسی­ها نشان داده­است که طراحی نوع ماسک و فیلتر، به منظور حفاظت و مقابله با پرتوگیری داخلی به ابعاد ذرات DU حاصل از برخورد مهمات حاوی DU وابسته است. همچنین آگاهی از نوع و حالت ترکیبات مختلف ایجاد شده از برخورد مهمات حاوی DU در اتخاب مواد و روشهای رفع الودگی از افراد، اماکن و تجهیزات اهمیت دارد.

پنل کاربری