قرارگاه پدافند پرتویی
مقاله
»
آشنایی با رفع آلودگی رادیواکتیو

در هر سانحه هسته‌ای یا تروریستی احتمال گسترش آلودگی وجود دارد و یکی از راه های گسترش آلودگی انتقال آلودگی از طریق افراد، وسایل و تجهیزاتی است که برای واکنش به این حوادث به منطقه حادثه دیده اعزام شده اند. در این مقاله تلاش شده تا علاوه بر مرور کلی روی روش‌های رفع آلودگی، توانایی نسبی جهت انتخاب روش رفع آلودگی برای افراد میسر شود تا بر اساس شرایط محیط رفع آلودگی را برای خود و تجهیزات انجام دهند.

منطقه بندی ناحیه آلوده

براثر یک سانحه هسته‌ای و یا حمله تروریستی هسته‌ای، معمولاً مواد رادیواکتیو در فضای اطراف محل اصلی واقعه پخش می‌شود. از جمله مواردی که در گستردگی پخش میزان آلودگی نقش مؤثری دارد، فاکتورهای هواشناسی مانند جهت و سرعت باد است. به‌عبارت دیگر علاوه بر منطقه‌ی اصلی که واقعه رخ داده‌است، ممکن است در ناحیه وسیعی آلودگی رادیواکتیو به‌وجود بیاید که گاهی از مرزهای یک کشور نیز تجاوز می‌کند. آلودگی رادیواکتیو، مواد رادیواکتیوی است که روی سطح اجسام و یا داخل جسم، در هوای محیط و روی بدن افراد قرار می‌گیرد. مواد رادیواکتیو می تواند جامد، مایع و یا گاز باشد. پس از پخش مواد رادیواکتیو، تا حد امکان باید از گسترش آلودگی جلوگیری کرده و پس از آن در صورت نیاز رفع آلودگی انجام شود. باید توجه داشت که مرزهای منطقه آلوده باید مشخص شود تا افراد کمتری در معرض آلودگی قرار گیرند. البته ممکن است افراد مسئول در حادثه به دلایلی مجبور بشوند که در منطقه حضور پیدا کنند. باید توجه داشت که تردد و دسترسی به منطقه آلوده فقط از یک ورودی امکان پذیر است. همواره باید افراد پایش کنندة محیط آلوده، مراقب باشند که کمتر دچار آلودگی شده و حتی تجهیزات و وسایل همراه او نیز کمتر آلوده شوند. به عنوان نمونه شخص می تواند از لباسهای حفاظتی اضطراری استفاده کند و یا تجهیزات خود را با سلفون بپوشاند.

لحظه به لحظه با فوکوشیما
ساعت 14:46 به وقت محلی ژاپن در روز بیستم اسفند ماه هزار و سیصد و هشتاد و نه (11 مارس 2011) زلزله‌ای با بزرگی 9ریشتر سواحل ژاپن را به لرزه درآورد. این زمین‌لرزه بزرگ موجب شد تا یازده راکتور هسته‌ای در چهار نیروگاه برق هسته‌ای منطقه که در حال بهره‌برداری بودند به صورت اضطراری خاموش (SCRAM) شوند. این راکتورها شامل 3 راکتور در نیروگاه "فوکوشیما دایی‌چی"، 4 راکتور در نیروگاه "فوکوشیما دایی‌نی"  3 راکتور در نیروگاه "اوناگاوا" و یک راکتور در نیروگاه "توکایی" بودند
فوکوشیما یا چرنوبیل؟؟؟ مسئاله این است ....

آژانس ایمنی هسته‌ای و صنعتی ژاپن NISA ارزیابی خود از شدت حادثه در نیروگاه فوکوشیما دایی‌چی را به سطح 7 در مقیاس حوادث هسته‌ای و رادیولوژیکی (INES) ارتقا داد!. پیش از این شدت حادثه به صورت تفکیکی برای هریک از واحدهای 1، 2 و 3 در سطح 5(یعنی حادثه با تبعات گسترده‌تر) و برای واحد شماره 4 این نیروگاه در سطح 3(سانحه جدی) ارزیابی شده بود. واحدهای 5 و 6 دچار حادثه نشده‌اند (سطح صفر)

اما NISA  در بیست و سوم فروردین 90(12 آوریل 2011) بر اساس نشت تجمعی مواد رادیواکتیو از تمامی واحد‌های نیروگاه، این ارزیابی را به صورت یکپارچه برای کل نیروگاه به جای تک تک واحدها ارایه داده و آن را در سطح 7 (حادثه بزرگ) یعنی بدترین حالت حادثه ارزیابی کرد!

بررسی ابعاد و نوع ترکیبات ذرات آئروسل ناشی از سلاح های DU

با توجه به استفاده از سلاح‌های حاوی اورانیوم تهی شده(DU) توسط کشورهای آمریکا ، انگلیس و ناتو در جنگ‌های اخیر، و همچنین اثرات مخرب این سلاح‌ها بر انسان و محیط زیست، در صورت وقوع جنگ احتمال استفاده از این نوع سلاح‌ها بسیار زیاد است. بیشترین استفاده از اورانیوم­تهی شده در گلوله های نفوذکننده است.در صورت برخورد این گلوله­ها با اهداف سخت، اورانیوم بصورت ذرات آئروسل درآمده، این ذرات با توجه به خصوصیات فیزیکی و شیمیایی خود می­توانند در محیط پخش شده و باعث آلودگی محیط زیست شوند. و در نهایت از راه­های گوناگون به درون بدن انسانها راه یابند. در این مقاله دو پارامتر اساسی، ابعاد و نوع ترکیبات ذرات آئروسل مورد بررسی قرار گرفته است. بررسی­ها نشان داده­است که طراحی نوع ماسک و فیلتر، به منظور حفاظت و مقابله با پرتوگیری داخلی به ابعاد ذرات DU حاصل از برخورد مهمات حاوی DU وابسته است. همچنین آگاهی از نوع و حالت ترکیبات مختلف ایجاد شده از برخورد مهمات حاوی DU در اتخاب مواد و روشهای رفع الودگی از افراد، اماکن و تجهیزات اهمیت دارد.

مدیریت بحران پرتوی

مدیریت بحران‌های پرتوی مانند سایر بحران‌ها دارای چرخه ای از فعالیت‌ها می‌باشد با این تفاوت که احتمال ترس و هراس در بین کارکنان تیم‌های پاسخ و مردم از سایر بحران‌ها بیشتر بوده و با توجه به اثرات و پیامدهای آن، استفاده از تیم‌ها و تجهیزات تخصصی اضافی، ضروری است.

تروریسم هسته ای و اقدامات جهانی جهت مقابله حقوقی با آن

تروریسم پدیده جدید و ساده ای نیست، این پدیده در طول دوران تاریخ وجود داشته، به کرات اتفاق افتاده و از زمان انقلاب کبیر فرانسه به طور رسمی وارد ادبیات سیاسی جهان شده که به معنی ایجاد رعب و وحشت در جامعه با انگیزه های سیاسی می باشد.

این پدیده از دهه های 1970-1980به بعد با جهانی شدن فناوری اطلاعات،ارتباطات و گسترش تکنولوژی دچار تحول مفهومی و شکلی شد.از نظر شکلی به موارد متنوع و به اشکال مختلف ارتکاب یافت که از آن به عنوان اشکال نوظهور و نوین تروریسم یاد می شود. تروریسم هسته ای نیز از این امر مستثنا نبوده و مشمول این اشکال تروریسم می باشد که توسط گروه های تروریستی سازمان یافته با استفاده از مواد و تجهیزات هسته ای و رادیو اکتیو برای رعب و وحشت با انگیزه سیاسی صورت می گیرد.

وضعیت مقابله با شرایط اضطراری بعد از حادثه هسته ای TMI

پس از سال 1980، بعد از حوادث نیروگاههای هسته ای چرنوبیل و TMI اداره کنندگان و سازندگان نیروگاهها بالاخص در ایالات متحده آمریکا ملزم به داشتن برنامه مقابله با شرایط اضطراری درون سایتی و برون سایتی شدند.

با وجود این که ساخت و بهره برداری نیروگاه های هسته ای به صورت دقیق توسط گروههای مسئول مورد آزمایش و نظارت قرار می گیرد، وقوع یک حادثه هسته ای هر قدر دور از ذهن باشد محتمل است.

پنل کاربری