قرارگاه پدافند پرتویی
مقاله
»
B61-12: قوی ترین و خطرناک ترین بمب هسته ای که تاکنون ایالات متحده ساخته

مخوف ترین بمب هسته ای جهان، حتی قوی تر و دقیق تر از «مادر تمام بمب ها» بوده و قابلیت نفوذ در زمین را نیز دارد

چگونه فشار حداکثری آمریکا بر ایران، عربستان را به سمت ساخت «بمب اتم» سوق خواهد داد؟

عربستان سعودی در سالیان اخیر تلاش زیادی برای هسته ای شدن به خرج داده و در همین راستا با کشورهای بسیاری و از جمله ایالات متحده برای راه اندازی برنامه هسته ای اش مذاکره کرده است.

آیندگان و چالشی به نام آدرس گورستان های هسته‌ای

چگونه انسان هزاره سوم می‌تواند اطلاعات را به انسان هزاره چهاردهم یا حتی انسان هزاره صدم منتقل کند؟‌ شاید این سوال چندان مهم به نظر نرسد اما وقتی به ضایعات هسته‌ای فکر کنید، اهمیت آن مشخص می‌شود زیرا خطر از بین رفتن زباله‌های هسته‌ای به ۱۰۰ هزار سال زمان نیاز دارد.

آمریکا و گسترش زرادخانه هسته ای

در حال حاضر آمریکا با چین و روسیه به تقابل پرداخته و در بسیاری عرصه ها این دو دولت را به چالش کشیده است.

ایمنی هسته ای و ضرورت بهره گیری ایران از تجارب کشورهای پیشرو

مطالعه تطبیقی قوانین سه کشور آلمان، فرانسه و نروژ از جنبه های مختلف ایمنی هسته ای نشان می دهد که هر یک دارای مقررات ویژه ای در این خصوص هستند؛ موضوعی که می تواند در فضای پسابرجام مورد توجه و بهره گیری تهران قرار گیرد.

حمایت رژیم‌ صهیونیستی از اتمی شدن عربستان؛ تغییر تاکتیکی یا راهبردی؟

هر چند عربستان از طریق تلاش برای عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی در صدد کسب موافقت این رژیم و آمریکا برای تبدیل کردن خود به کشوری اتمی است اما قرائن حاکی از موانعی است که عربستان نخواهد توانست به اهداف اتمی خود برسد.

بمب کثیف

چکیده یادداشت:

پیامدهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بمب‏ های کثیف بسیار گسترده است و بر خلاف تسلیحات هسته ‏ای ساخت بمب‏ های کثیف به فناوری خاصی نیاز ندارد. این موضوع سبب تمایل بسیار زیادی گروه‏ های تروریستی و خرابکار به استفاده از بمب‏ های کثیف شده است. با توجه به اینکه مهم ‏ترین بخش یک بمب کثیف، مواد پرتوزا است گروه‏ های تروریستی تلاش‏های زیادی برای بدست آوردن این مواد داشته‏ اند.

الگوی مفهومی عملیات محدودسازی و محصورسازی در حوادث هسته ای و پرتوی

چکیده مقاله:

تأسیسات هسته­ ای، از جمله زیرساخت­ های حیاتی هر کشوری به شمار می­ روند. ساخت و توسعه سلاح­ های هسته­ ای و سابقه استفاده از این سلاح­ ها، هشداری است بر افزایش احتمال بکارگیری این سلاح­ ها در کلیه تأسیسات و زیرساخت­ های هسته­ ای که خطر انفجار نیروگاه­ های هسته ­ای یا نشت مواد پرتـوزا در سایت و محیط پیرامونی آن به وجود می­ آید. در هنگام وقوع حوادث پرتوی مواد پرتوزای منتشر شده در محیط می­ تواند باعث آلودگی انسان، حیوانات، آب، خاک و محیط­ زیست شود. از این رو بایستی اقدامات مدیریت بحران در حوادث هسته­ ای به شکلی بکار گرفته شود که از انتشار و گسترش آلودگی جلوگیری نموده و از طرفی منجر به حفظ سلامتی انسان و حفاظت محیط­ زیست شود. یکی از اقدامات حفاظتی در حوادث هسته­ ای و پرتوی تعیین و محصورسازی نواحی تحت تأثیر حادثه و اعمال محدودیت­ های لازم در این نواحی جهت جلوگیری از گسترش پیامدهای حادثه است.
فلذا با توجه به نقش عملیات محدودسازی و محصورسازی پرتوی در کاهش پیامدهای ناشی از حوادث هسته­ ای و پرتوی، نیاز است که در این خصوص برای ساماندهی تیم­ های عملیاتی ساختارهای مقابله، دستورالعمل­ های عملیاتی تخصصی و غیره برای زمان حادثه تهیه و تدوین گردد. بنابراین در این پژوهش، الگوی مفهومی عملیات محدودسازی و محصورسازی در حوادث هسته­ ای و پرتوی جهت افزایش آمادگی آحاد جامعه و کلیه­ ی دستگاه­های اجرایی به منظور تداوم فعالیت­ها و استمرار شریان­ های حیاتی یک جامعه ارائه گردیده است. روش تحقیق در این مقاله توصیفی- تحلیلی می­ باشد که از روش مطالعه کتابخانه­ ای و از کتب، مقالات، اسناد داخلی و خارجی متعدد و همچنین با بهره­ گیری از نظرات مدیران، کارشناسان و نخبگان با تجربه و متخصص در حوزه مربوطه تهیه شده است. نتایج حاصله از این تحقیق شامل الگوی فنی، عملیاتی محدودسازی و محصورسازی پرتوی در حوزه­ های محصورسازی فیزیکی، اقدامات محدودسازی در حوزه انسان، حیوانات، مواد غذایی، دام و طیور و... و چگونگی اجرای این اقدامات توسط کارگروه­ ها و نهادهای دخیل درکلیه حوادث هسته­ ای و پرتوی می­باشد.

نقش فرماندهی و کنترل در دفاع اتمی بارویکرد پدافند غیر عامل پرتوی

چکیده مقاله:

پیش از سال 1896 که پدیده رادیواکتیو کشف شد تمام منابع تولید پرتوهای رادیواکتیو طبیعی بودند سال 1934 اولین موادپرتوزای مصنوعی جهت مصارف تحقیقاتی ساخته شدند . و درجنگ جهانی دوم بصورت بمب هسته ای مورد استفاده قرار گرفتند. جدا از خطر انفجار هسته ای ، خطر نشت یا حوادث نیروگاه های هسته ای نیز وجود دارد . انفجار اتمی هیروشیما و ناکازاکی در 1945 حادثه نیروگاه ویندسکال انگلستان در 1951 با وسعت آلودگی km2 500 حادثه هسته ای تری مایل آیلند مریکا در 1979حادثه نیروگاه هسته ای چرنوبیل روسیه در 1986 با 670000 نفرآلوده وتعداد زیادی کشته از این دست است.تقریباً 90 ثانیه پس ازانفجار اتمی، بیشترین خطرات که ناشی از تشعشع حرارتی و احتمال ریزش اجسام سنگین است ، تمام می شود و تا شروع بارش اتمی می توانید به مأموریت خود ادامه دهید 0/50 انرزی به موج انفجار که بسیار شدید تر از موج انفجار دیگر مواد منفجره است، تبدیل می شود و بیشترین تاثیر را بر روی ساختمان ها و تأسیسات می گذارد 0/35 انرزی به تشعشعات حرارتی تبدیل شده که هرچیزی را از انسان گرفته تا دیگر تاسیسات تبخیر می کند 0/15 انرژی باقیمانده به تشعشعات هسته ای تبدیل می شودکه درصورت برخورد به بدن، سلول ها را تخریب و موجب ایجاد بیماری های شدید می شود. کمبود آگاهی های عمومی موجب می شود که برخی نکات ایمنی و پیش بینی های لازم در این مواقع رعایت نشود.در این مقاله اقدامات ضروری مقابله با تهدیدات هسته ای در سه مرحله: لحظه انفجار، بعد از انفجار و مرحله کاهش آلودگی وخروج از منطقه آلوده بیان و راهکار مناسب تشریح می شود

ارزیابی تخریب قلب و خروج محصولات حاصل از شکافت طی حادثه DELOCA در زمان عدم حضور سیستم های برق اضطراری نیروگاه هسته ای بوشهر

چکیده مقاله:

از آنجایی که راکتور هسته ای بوشهر اولین راکتور قدرت (تیپ شرقی) کشور محسوب می شود و تاکنون در حوزه حوادث شدید در این راکتور کار چندانی صورت نپذیرفته شده است، لذا بمنظور مدیریت بحران و پدافند پرتویی موثر در راستای جلوگیری از بوجود آمدن حوادثی نظیر حادثه هسته ای فوکوشیما انجام چنین مطالعاتی ضروری به نظر می رسد. در این مقاله پس از مدل سازی راکتور توسط کدSCDAP/RELAP5 در اولین گام نتایج حالت St-St با نتایج FSARاین نیروگاه مقایسه شده تا از صحت مدل سازی صورت پذیرفته شده اطمینان حاصل شود. سپس با مدل سازی حادثه DELOCA در شرایط عدم وجود برق اضطراری به مطالعه تخریب قلب راکتور، میزان و نحوه خروج محصولات شکافت پرداخته شده است. در زمینه نو آوری این مقاله می توان به بسط نتایج FSAR تا زمان 25000 ثانیه، ارزیابی از نحوه خروج محصولات شکافت از قلب راکتور و هم چنین برآورد میزان تخریب قلب راکتور در انتهای مدل سازی اشاره کرد. در ادامه معرفی از چهار حوزه تقسیم مسیولیت، آشکار سازی و اندازه گیری، کاهش آلودگی رادیولوژیکی و مدیریت بحران در راستای مدیریت تهدیدات رادیولوژیکی صورت گرفته است.

پنل کاربری