قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
روسیه ۴ موشک قاره‌پیما از یک زیردریایی هسته‌ای شلیک کرد

ارتش روسیه با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد روز سه شنبه ۴ موشک بالستیک بین قاره‌ای بولاوا را از یک زیردریایی هسته‌ای با موفقیت شلیک کرده است.

ابعادی جدید از حادثه فوکوشیما

دانشمندان اخیراً به بررسی ذرات بسیار کوچکی (ذرات ریزش اتمی) پرداختند که در طول حادثه­ ی فوکوشیمای دایچی در سال 2011 در محیط زیست پراکنده شدند. آنها دریافتند در میکروذرات غنی از سزیم که در زمان ذوب شدن قلب راکتورها در محیط گسترده شدند، ترکیباتی از اورانیوم حاصل از سوخت هسته ‏ای نیز یافت می‏شود.

پوتین از تحویل سلاح‌های جدید هسته‌ای به ارتش روسیه خبر داد

پوتین از تحویل سلاح‌های جدید هسته‌ای به ارتش روسیه خبر داد.

ورود تیم‌های رسانه‌ای خارجی به کره‌شمالی برای پوشش بستن سایت هسته‌ای

گروه کوچکی از روزنامه‌نگاران خارجی امروز (سه‌شنبه) وارد کره‌شمالی شدند تا برنامه انهدام سایت هسته‌ای این کشور را پوشش دهند اما رسانه‌های کره‌جنوبی که قبلا قرار بود در این مراسم شرکت کنند، حضور ندارند.

رونمایی از نخستین نیروگاه هسته‌ای شناور جهان

روسیه در اقدامی برای حفظ ذخایر غنی نفت و گاز خود در قطب شمال و تثبیت موقعیت نظامی، نخستین نیروگاه شناور هسته‌ای جهان را رونمایی کرد.

بمب کثیف

 

چکیده یادداشت:

پیامدهای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی بمب‏ های کثیف بسیار گسترده است و بر خلاف تسلیحات هسته ‏ای ساخت بمب‏ های کثیف به فناوری خاصی نیاز ندارد. این موضوع سبب تمایل بسیار زیادی گروه‏ های تروریستی و خرابکار به استفاده از بمب‏ های کثیف شده است. با توجه به اینکه مهم ‏ترین بخش یک بمب کثیف، مواد پرتوزا است گروه‏ های تروریستی تلاش‏های زیادی برای بدست آوردن این مواد داشته‏ اند.

الگوی مفهومی عملیات محدودسازی و محصورسازی در حوادث هسته ای و پرتوی

چکیده مقاله:

تأسیسات هسته­ ای، از جمله زیرساخت­ های حیاتی هر کشوری به شمار می­ روند. ساخت و توسعه سلاح­ های هسته­ ای و سابقه استفاده از این سلاح­ ها، هشداری است بر افزایش احتمال بکارگیری این سلاح­ ها در کلیه تأسیسات و زیرساخت­ های هسته­ ای که خطر انفجار نیروگاه­ های هسته ­ای یا نشت مواد پرتـوزا در سایت و محیط پیرامونی آن به وجود می­ آید. .لذا با توجه به نقش عملیات محدودسازی و محصورسازی پرتوی در کاهش پیامدهای ناشی از حوادث هسته­ ای و پرتوی، نیاز است که در این خصوص برای ساماندهی تیم­ های عملیاتی ساختارهای مقابله، دستورالعمل­ های عملیاتی تخصصی و غیره برای زمان حادثه تهیه و تدوین گردد.

کره جنوبی برای عربستان طرح هسته ای اجرا می کند

'خالد الفالح' وزیر انرژی عربستان سعودی که به کره جنوبی سفر کرده است به مشارکت سئول در اجرای طرح هسته ای این کشور چراغ سبز نشان داد.

روسیه:پروژه واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر پیشرفت کرده است

شرکت اتم استروی اکسپورت پیمانکار اصلی نیروگاه هسته ای بوشهر از پیشرفت در واحد دوم این پروژه خبر داد و اعلام کرد که روز سوم ماه می (امروز) در محدوده واحد دوم نیروگاه هسته ای بوشهر کار محکم کردن (کوبیدن) زمین محل ساخت راکتور آغاز شد.

سلاح هسته ای ضامن جایگاه هند در بازی های منطقه ای

پایگاه خبری یک موسسه پژوهشی آمریکایی در هند با اشاره به تلاش های دهلی نو برای ارتقاء تواناییهای موشکی با ذکر اینکه این کشور از سیاست کلی اجتناب از درگیری در هر نوع جنگ تبعیت می کند، نوشت تا زمانی که توانایی های بازدارنده هسته ای هند معتبر باشند، رقیبان مجبور خواهند شد در آغاز یک جنگ هسته ای تجدید نظر کنند.

پنل کاربری