قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
محل آزمایش‌های هسته‌ای کره‌شمالی فرو ریخت

ایسنا نوشت: دانشمندان لرزه‌شناسی چین اعلام کردند، سایت آزمایش‌های هسته‌ای کره‌شمالی بر اثر لرزه‌های ناشی از انفجارهای آزمایشی سپتامبر گذشته فروریخته و احتمالا به همین دلیل بلااستفاده شده است.

رویترز:علت آلودگی رادیواکتیو بر فراز اروپا در سال گذشته نامعلوم است

مقامات سوئد اعلام کرده‌اند که کارشناسان بین‌المللی قادر نبوده‌اند تا علت اصلی ابر رادیواکتیوی که سال گذشته بر فراز اروپا ایجاد شده بود را تشخیص دهند و این موضوع نگرانی‌ها در مورد احتمال نشت مواد رادیو اکتیو در یکی از نیروگاه‌های هسته‌ای در اروپا را افزایش داده است.

تلگراف: راکتور هسته‌ای کره شمالی جان 100 میلیون نفر را تهدید می‌کند

نبود استانداردهای ایمنی و نگهداری و همچنین سرباز زدن کره شمالی از اجرای پروتکل‌های ایمنی و امنیتی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) نگرانی‌ها از بروز یک حادثه دیگر مانند چرنوبیل در آسیا را افزایش داده است.

شکایت فعالان از دولت بلژیک و تأسیسات هسته‌ای آن

یک ائتلاف از فعالان، شکایتی را علیه دولت بلژیک و تاسیسات هسته‌ای تیهانگ و دوئل تنظیم کرده‌ است. این اقدام در بحبوحه افزایش نگرانی‌ها از وقوع حوادث هسته‌ای جدی در میان ساکنان نزدیک به آنها در کشورهای همسایه انجام شد.

سازمان ملل در مورد خطر استفاده از سلاح هسته ای هشدار داد

 نماینده ارشد سازمان ملل در امور خلع سلاح روز دوشنبه ضمن محکوم کردن لفاظی های رو به رشد در مورد سلاح هسته ای، در خصوص خطر افزایش استفاده از این نوع سلاح هشدار داد.

سه دستاورد جدید هسته‌ای کشورمان را بیشتر بشناسید

20 فروردین شاهد رونمایی از دستاوردهایی در صنعت هسته‌ای بودیم که برخی از آنها در دنیا نظیر ندارد.

تأسیس نیروگاه‌های هسته‌ای کوچک جدید در ایران

رئیس کمیته هسته ای مجلس با اشاره به حضور در اجلاس همکاری های هسته ای ایران و چین گفت: در زمینه تأسیس نیروگاه های هسته ای کوچک توسط چین در ایران گفتگوهایی انجام شد.

نیروگاه هسته ای چرنوبیل مکان گردشگری شد

 درهای نیروگاه هسته ای آسیب دیده چرنوبیل در اوکراین به روی گردشگران باز شده است و افراد بالای 18 سال می توانند با پرداخت 100 دلار از تمام بخش های این نیروگاه دیدن کنند.

آیا اسکن هسته‌ای خطرناک است؟

در انجام اسکن هسته‌ای یا رادیوایزوتوپ از مواد رادیواکتیو متفاوتی استفاده میشود. در تشخیص بیماری‌های مختلف نوع ماده رادیواکتیو بکار برده شده متفاوت است بطور مثال برای تشخیص بیماری‌های استخوان بیشتر از عنصر رادیواکتیو تکنیسیم technetium استفاده میشود. البته در بعضی از موارد از گالیم Gallium و یا ایندیم Indium استفاده میگردد. در تشخیص بیماری‌های غده تیروئید از عنصر ید Iodine رادیواکتیو و برای تشخیص بیماری‌های قلبی از تالیم Thallium رادیواکتیو استفاده میشود.

مرز قطر محل دفن زباله های هسته ای عربستان می شود

روزنامه الکترونیکی «سبق» فاش کرد که عربستان در نظر دارد از کانال دریایی سلوی که قرار است به زودی در مرز با قطر ایجاد شود ، برای دفن زباله های هسته ای استفاده کند.

پنل کاربری