قرارگاه پدافند پرتویی
آموزش »
آموزش عمومی
»
هسته پرتوزا توریم
شناسه : 4449455
تاریخ ارسال : 11:35 - 1397/07/23

توریم با نماد شیمیایی Th، یک فلز پرتوزای طبیعی است. سطوح کمی از این فلز، در خاک، سنگ­‌ها، آب، گیاهان و حیوانات یافت می­‌شود. توریم در شرایط عادی جامد است. اشکال طبیعی و مصنوعی توریم پرتوزا هستند. 228Th، 230Thو 232Thایزوتوپ­های طبیعی توریم هستند.

1- توریم در محیط­زیست

  تقریباً مقادیر کم توریم طبیعی در سنگ، خاک، آب، گیاهان و حیوانات وجود دارد.ممکن است، فرآوری سنگ معدن مقادیر بالاتری از این فلز را در پسماند ناشی از این فرآیند ایجاد کند. در صورت عدم کنترل این فرآیند، ممکن است آب و باد این پسماندها را به صورت وسیع­تری در محیط­زیست پراکنده سازند. بعید است توریم مصنوعی به محیط­زیست راه یابد.

2- منابع توریم

  توریم برای ساخت سرامیک، الکترود جوشکاری، لنزهای دوربین و تلسکوپ، آجر نسوز، رنگ و فلزات مقاوم در برابر حرارت در صنعت هوافضا مورد استفاده قرار می­گیرد. توریم دارای توان بالقوه برای تولید انرژی هسته­ای می­باشد.

  از آنجایی که توریم به طور طبیعی در محیط موجود است، مردم در معرض مقدار کمی از این فلز موجود در هوا، غذا و آب مصرفی خود قرار دارند. این مقدار بسیار کوچک است و معمولاً خطر کمی ایجاد می­کند.

  اکثر مردم در معرض سطوح خطرناک توریم نیستند.با این حال، افرادی که در نزدیکی معادن توریم یا در نزدیکی برخی از تأسیسات صنعتی خاص زندگی می­کنند، ممکن است پرتوگیری بیش­تری ناشی از توریم داشته باشند.

  ممکن است در برخی از اقلام خانگی توریم یافت شود، مانند بعضی محصولات سرامیکی قدیمی که از اورانیم و توریم در لعاب آن­ها استفاده شده است.به طور کلی این اقلام خطرات جدی بهداشتی را ایجاد نمی­کنند، اما معقولانه است که با اقلام جدیدتر جایگزین شوند.

3- توریم و بهداشت

  در صورت استنشاق گرد و غبار، ممکن است مقداری توریم طی زمانی طولانی در ریه­ها باقی بماند. گرد و غبار توریم ممکن است، باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان ریه و استخوان شود.در صورت مصرف خوراکی، به طور معمول توریم بدن را از طریق مدفوع و ادرار طی چند روز ترک خواهد کرد. در بدن مقدار کمی توریم باقی می­ماند، به جریان خون وارد می­شود و می­تواند سال­ها در استخوان­ها ذخیره شود.

پنل کاربری