قرارگاه پدافند پرتویی
آموزش »
آموزش عمومی
»
هسته پرتوزا رادون
شناسه : 4449444
تاریخ ارسال : 11:02 - 1397/07/23

رادون با نماد شیمیایی Rn، یک گاز پرتوزای بی‌رنگ و بی‌بو است. این گاز ناشی از واپاشی طبیعی اورانیم و رادیم است که، تقریباً در تمام سنگ‌ها و خاک‌ها یافت می‌شوند. رادون می‌تواند از طریق مجراهای موجود در کف یا دیوارهای در تماس با زمین، وارد ساختمان‌ها شود.
 رادون می‌تواند در ساختمان‌ها تجمع یابد و در طول زمان یک خطر جدی برای سلامتی ایجاد کند. برای اطلاعات بیش‌تر در مورد کیفیت هوا در فضای سر پوشیده و مخاطرات سلامت ناشی از رادون، از صفحه بهداشت سلامت رادون1  بازدید کنید.

1- رادون در محیط­زیست

 رادون یک گاز پرتوزا است که، پیامد واپاشی طبیعی اورانیم و رادیم موجود در اکثر سنگ‌ها و خاک‌ها است. سطوح بالایی از رادون در هر ایالت2  کشف شده است. این گاز در جو موجود است. همچنین ممکن است، در آب‌های زیرزمینی یافت شود. میانگین ملی رادون برای هوا در فضای باز 4/0 پیکو کوری3  در هر لیتر 4(pCi / L) است، در حالی که میانگین رادون برای هوا در فضای سرپوشیده‌ی ساختمان‌ها  1/3pCi / L  است.

2- منابع رادون


  ممکن است در هر ساختمانی سطوح بالایی از رادون موجود باشد، از جمله خانه‌های جدید و قدیمی، خانه‌هایی که از لحاظ حرارتی عایق بندی شده‌اند، دفاتر اداری، مدارس، خانه‌های دارای زیرزمین یا فاقد زیرزمین. آزمایش تنها راه تشخیص مقدار این گاز در ساختمان است.
راه‌های ورود گاز رادون به ساختمان:
•    ترک در کف و دیوارهای جامد
•    درزهای اجرایی (ساخت)
•    کف معلق
•    شکاف در اطراف لوله‌ها
•    حفره‌های درون دیوارها
•    منبع آب
•    مصالح ساختمانی


                                                        

در شکل بالا نمایی از یک ساختمان مسکونی و راه‌های ورود گاز رادون به آن قابل مشاهده است.                                                                 
طبق توصیه‌ی آژانس حفاظت از محیط‌زیست ایالات متحده آمریکا5  سطح مجاز رادون در منازل مسکونی کم‌تر از 4pCi / L است. در صورت تشخیص سطوح بالاتر از حد مجاز رادون، سیستم‌هایی برای کاهش مقدار رادون وجود دارد.

3- رادون و بهداشت


 طبق برآورد آژانس حفاظت از محیط‌زیست ایالات متحده آمریکا، هر ساله حدود 21000 مرگ ناشی از سرطان ریه در ایالات متحده مربوط به رادون هستند. برای اکثر مردم، رادون بزرگ‌ترین منبع زیست محیطی تابش پرتو است. پس از مصرف سیگار، پرتوگیری ناشی از رادون دومین علت سرطان ریه است. در رابطه با افراد سیگاری خطر ابتلا به سرطان ریه به علت اثرات ترکیبی رادون و سیگار کشیدن افزایش می‌یابد.

 

1-https://www.epa.gov/radon/health-risk-radon

2-مترجم: منظور ایالت­های مختلف آمریکا است.

3-مترجم: کوری، فعالیت مقداری از مواد پرتوزا است که در هر ثانیه تعداد 1010×7/3 اتم در آن واپاشیده می­شود و هر پیکو کوری معادل 12-10 کوری است.

4-picocuries per liter

5-United States Environmental Protection Agency

 

پنل کاربری