قرارگاه پدافند پرتویی
آموزش »
آموزش عمومی
»
هسته پرتوزا رادیوم
شناسه : 4445580
تاریخ ارسال : 09:39 - 1397/07/15

رادیم با نماد شیمیایی Ra، یک فلز پرتوزای طبیعی است.رادیونوکلئید رادیم حاصل واپاشی اورانیم و توریم در محیط­زیست است. ایزوتوپ­های226Raو 228Ra، متداول­ترین ایزوتوپ­های رادیم هستند. 226Ra  بخشی از سری واپاشی اورانیم است. 228Raو 224Raبخشی از سری واپاشی توریم هستند. تمام ایزوتوپ­های رادیم، پرتوزا هستند. رادیم جهت تولید گاز رادون دستخوش واپاشی می‌­شود.

1- رادیم در محیط­زیست

  در محیط طبیعی، میزان بسیار کمی از رادیم تقریباً در تمام سنگ­ها، خاک، آب، گیاهان و حیوانات موجود است. در مناطقی که غلظت رادیم در خاک و سنگ­ها بیش­تر است، آب­های زیر زمینی نیز به نسبت حاوی مقادیر بیش­تری از رادیم هستند. در ضایعات باقی مانده پس از آسیاب سنگ معدن اورانیم، تغلیظ رادیم صورت می­‌گیرد. استخراج اورانیم همچنین منجر به افزایش میزان رادیم در آب­های نزدیک به محل استخراج می­‌شود. رادیم ممکن است، در بدن ماهی و سایر حیوانات آبزی تجمع یابد. ممکن است گیاهان و سبزیجات مقداری رادیم از خاک دریافت کنند.

2- منابع رادیم

  تمام افراد در معرض رادیم قرار دارند، زیرا این فلز به طور طبیعی در محیط­زیست وجود دارد. اگر فرد در منطقه­‌ای زندگی کند که مقادیر بیش­تری از رادیم در خاک و سنگ در آن منطقه­ وجود داشته باشد، ممکن است در معرض سطوح بالاتری از رادیم قرار گیرد. غلظت رادیم در مواد غذایی و هوا بسیار کم است. به طور کلی غلظت رادیم در آب آشامیدنی کم است، اما بعضی از مناطق با توجه به زمین شناسی محلی دارای غلظت بالایی هستند.مقرراتی در رابطه با مقدار مجاز این رادیونوکلئید در آب وجود دارد که شامل چاه­‌های خصوصی آب نیست.

  در برخی فرآیندهای استخراج نفت و گاز نیز ممکن است مقداری رادیم موجود باشد. کار در یک معدن اورانیم یا یک کارخانه‌­ی فرآوری می­‌تواند منجر به افزایش مواجهه با این فلز شود.سنگ­‌های فسفات معمولاً دارای سطح بالاتری از اورانیم و رادیم هستند و می‌­توانند پرتوگیری را در مناطق معدنی فسفات افزایش دهند.

از لحاظ تاریخی، رادیم در درمان­ها و تجهیزات پزشکی و در ابزارهای هواپیما جهت تولید روشنایی استفاده شده است.

3- رادیم و بهداشت

  قرار گرفتن در معرض مقدار زیاد رادیم می‌­تواند منجر به افزایش بروز سرطان سینه، کبد و استخوان شود.طی واپاشی رادیم گاز پرتوزای رادون تولید می­‌شود. مقدار قابل توجه رادون در خاک برخی مناطق موجب تجمع این گاز در خانه‌­ها و ساختمان‌­های دیگر می­‌شود. رادون دومین علت سرطان ریه در ایالات متحده‌­ی آمریکا است.

پنل کاربری