قرارگاه پدافند پرتویی
آموزش »
آموزش عمومی
»
هسته پرتوزا سزیم
شناسه : 4431311
تاریخ ارسال : 10:16 - 1397/07/03

سزیم دارای نماد شیمیاییCs  است. سزیم یک فلز نرم، انعطاف پذیر، سفید و درخشان است. این فلز در نزدیکی دمای اتاق مایع است. با این وجود سزیم به راحتی با کلریدها ترکیب می‌شود و حاصل این فرآیند ایجاد پودری کریستالی خواهد بود.  137Cs متداول‌ترین حالت پرتوزای سزیم است. 137Cs با استفاده از فرآیند شکافت هسته‌ای برای استفاده در تجهیزات پزشکی و سنجش تولید می‌شود. این رادیونوکلئید، یکی از محصولات شکافت هسته‌ای در راکتورهای هسته‌ای و آزمایش‌های سلاح‌های هسته‌ای است.

 

 

1- سزیم در محیط‌زیست
  رادیونوکلئید 137Cs به دلیل ترکیب با کلریدها و ایجاد پودر کریستالی، در محیط‌زیست مانند نمک خوراکی (سدیم کلرید) واکنش نشان می‌دهد. ویژگی‌های سزیم نشت یافته در محیط‌زیست به شرح زیر است:
•    سزیم به راحتی در هوا انتقال می‌یابد.
•    سزیم به راحتی در آب حل می‌شود.
•    سزیم به خاک و بتن نفوذ می‌کند، ولی لایه‌های زیرین خاک نخواهد رفت.
•    گیاهان و سبزیجاتی که در خاک آلوده به سزیم رشد می‌کنند، ممکن است مقدار کمی 137Cs را دریافت کنند.

2- منابع سزیم
137Cs در مقادیر کم برای کالیبراسیون تجهیزات آشکارسازی تابش، مانند شمارگرهای گایگر‌مولر استفاده می‌شود. در مقادیر بیش‌تر، 137Cs در موارد زیر استفاده می‌شود:

•    دستگاه‌های پرتودرمانی پزشکی برای درمان سرطان
•    اندازه‌گیری‌های صنعتی جهت تشخیص جریان مایع در لوله‌ها
•    سایر دستگاه‌های صنعتی که ضخامت مواد، مانند کاغذ یا ورق فلز توسط آن‌ها اندازه‌گیری می-شود.

3-  سزیم و بهداشت
  پرتوگیری خارجی ناشی از مقادیر زیاد 137Cs می‌تواند، باعث بیماری حاد پرتوی و حتی مرگ شود. این پرتوگیری شدید می‌تواند ناشی از سوءاستفاده از یک منبع صنعتی قوی 137Cs ، یک انفجار هسته‌ای یا یک حادثه‌ی بزرگ هسته‌ای1  باشد. در شرایط عادی مقادیر قابل توجهی از 137Cs در محیط‌زیست یافت نمی‌شود.
  پرتوگیری ناشی از 137Cs می‌تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد، زیرا طی این پرتوگیری تابش گامای پر انرژی رخ می‌دهد. در صورت بلع یا استنشاق 137Cs در بافت نرم، بخصوص بافت عضلانی توزیع خواهد شد، لذا خطر ابتلا به سرطان افزایش خواهد یافت.

 

  1. مترجم: یک رویداد پرتوی است که، در بالاترین سطح مقیاس INESقرار دارد.
پنل کاربری