قرارگاه پدافند پرتویی
آموزش »
آموزش عمومی
»
هسته پرتوزا امرسیم
شناسه : 4431291
تاریخ ارسال : 09:24 - 1397/07/03

امرسیم دارای نماد شیمیایی Am است. امرسیم یک فلز پرتوزای مصنوعی است که، در شرایط عادی1  جامد است. این فلز طی آزمایش‌های سلاح‌های هسته‌ای یا هنگامی که نوترون‌ها توسط پلوتونیم گیرانداخته می‌شوند، تولید می‌شود.241Am متداول‌ترین ایزوتوپ از این خانواده‌ی اتم‌ها است.


1- امرسیم در محیط‌زیست
241Am  به صورت غبار میکروسکوپی در طبیعت وجود دارد. ویژگی‌های امرسیم نشت یافته در محیط‌زیست به شرح زیر است:
•    هنگامی که امرسیم در هوا پراکنده می‌شود، بر سطح زمین و آب‌ها ته‏‌نشین می‌شود. ذرات کوچک امرسیم می‌توانند بواسطه جریان‏های باد به فواصل  دور از منبع رها سازی خود انتقال یابند.
•    امرسیم ته‏‌نشین یافته در آب ممکن است، به ذرات درون آب متصل شود یا در گل و لای ته نشین شود.
•    امرسیم ته‏‌نشین یافته در خاک ممکن است به ذرات سطح خاک متصل شود ولی به مناطق عمیق زمین نفوذ نخواهد کرد.
•    گیاهان و سبزیجاتی که در خاک آلوده به امرسیم رشد می‌کنند، ممکن است مقدار کمی امرسیم را دریافت کنند.

2- منابع امرسیم

بعید است که در شرایط عادی مقادیر قابل توجهی از 241Am آشکارسازی شود. مقادیر کمی از این رادیونوکلئید در اثر آزمایش سلاح‌های هسته‌ای در آب، خاک و گیاهان یافت می‌ شود.
برخی از آشکارسازهای دود2 حاوی مقادیر بسیار کمی از 241Am هستند. در شرایط عملکرد عادی این نوع آشکارساز هیچ خطر بهداشتی ایجاد نخواهد شد. در هنگام دور ریختن این آشکارسازها لازم است به دستورالعمل شرکت سازنده یا سازمان آتش‌نشانی محلی توجه شود و مطابق با آن دفع زباله صورت گیرد. 

3- امرسیم و بهداشت
  241Am عمدتاً یک گسیلنده‌ی آلفا است، با این وجود مقداری پرتوی گاما گسیل می‌کند. لذا در صورت بلع یا استنشاق، خطر بیش‌تری ایجاد می‌کند. این رادیونوکلئید در بدن، میل بیش‌تری به تجمع در استخوان، ماهیچه و کبد دارد. امرسیم می‌تواند برای چندین دهه در بدن باقی بماند، بافت‌های اطراف خود را در معرض تابش قرار دهد و موجب افزایش خطر ابتلا به سرطان شود.
 

  1. مترجم: دمای اتاق که حدوداً 20 درجه­ی سانتیگراد است.
  2. آشکارساز دودابزاری است که، برای حس کردن و آشکارسازی دودبویژه در سیستم‌های اعلام حریق یا اطفاء حریق بکار می‌رود.(مرجع: ویکی پدیا)
پنل کاربری