قرارگاه پدافند پرتویی
استان ها »
استان تهران
»
انتخاب بیمارستان بقیه الله (عج) به عنوان قطب درمانی عوامل شیمیایی
شناسه : 147866
تاریخ ارسال : 19:15 - 1394/11/18

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل در مراسم افتتاح اولین اورژانس شیمیایی کشور در بیمارستان بقیة‌الله (عج) با بیان اینکه قرارگاه پدافند شیمیایی یکی از موضوعاتی بود که ضرورت داشت در کشور ایجاد شود، گفت: از دلایل ضرورت ایجاد چنین مرکزی اولا استفاده از تهدیدات شیمیایی است که هنوز شامل استفاده از عوامل شیمیایی در کشورهایی مانند سوریه و یمن از سوی عوامل داعش هستیم. دلیل دوم نشت صنعتی عوامل شیمیایی است که با توجه به توسعه صنعتی در کشور خطرات این موضوع می‌تواند کشور را در بر بگیرد و سوم استفاده تروریسم از سلاح های شیمیایی که خوشبختانه این موضوع در کشور ما کمرنگ است.

وی افزود: سازمان پدافند غیرعامل در راستای اجرای سیاست‌های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری مبنی بر ساماندهی نظام دفاعی حوزه تهدیدات غیر متعارف تلاش کرد تا به نوعی به این اهداف برسد و بتواند این سیاست‌ها را در قالب برنامه‌هایش اجرا کند. یکی از ساز و کارهای خوب در این زمینه کمیته دائمی پدافند غیر عامل بود که دستور العمل‌های مورد نظر را بررسی، تصویب و اجرا می‌کند و موضوعات مربوط به تهدیدات شیمیایی، هسته‌ای، سایبری و زیستی در آن بحث شده و می‌تواند در این حوزه‌ها تعیین تکلیف کند و اقدامات را در قالب یک راهبرد منسجم پیش برد.

سردار جلالی با بیان اینکه یکی از موضوعاتی که در این کمیته مطرح شده موضوع پدافند شیمیایی بوده است گفت: اولین رویکرد در این زمینه بحث کاهش خطر و مصون سازی تخصصی بود که یک رویکرد جدی در برنامه پدافند شیمیایی است و تلاش می‌کنیم که این اقدامات را انجام دهیم. همچنین رویکرد دوم در این زمینه ایجاد آمادگی برای مقابله با حوادث و تهدیدات شیمیایی است. در این راستا ابتدا با جمع نخبگان حوزه شیمیایی اعم از درمان، صنعت، دفاعی و غیره تلاش کردیم تا یک سند راهبردی را به عنوان خط مشی و برنامه‌ای شامل سیاست‌هایی که باید در یک بازه پنج تا 10 ساله دنبال کنیم را تدوین کنیم سپس به تصویب رسانده و آن را اجرا کنیم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل یکی از بحث‌های مهم در زمینه پدافند شیمیایی را موضوع درمان مصدومیت‌های شیمیایی دانست و گفت:‌ در دو سال اخیر شاهد توسعه حوادث شیمیایی در زیر ساخت‌های کشور و عدم توانایی نظام درمانی کشور در مقابله با آنها بوده‌ایم. حوادثی که در اراک، اصفهان و عسلویه رخ داد نشان دهنده ضعف حوزه درمانی در این زمینه بود. بر این اساس با هماهنگی که با وزارت بهداشت انجام شد تلاش کردیم یک قطب درمانی حوادث شیمیایی در کشور ایجاد کنیم تا این قطب مجموعه‌ای از وظیفه‌های پژوهش،‌ تولید دانش،‌ درمان و آموزش را در این حوزه بر عهده داشته باشد.

جلالی ادامه داد: بر این اساس با هماهنگی نیروهای مسلح و وزارت بهداشت، دانشگاه بقیة الله به عنوان قطب درمانی در این زمینه مشخص شد که دارای دو بخش فیزیکی زیرساختی و آموزشی است. یکی از رویکردهای ما در زمینه درمان این است که نقشه آمایشی زیر ساخت‌های شیمیایی کشور را از نظر تولید خطر،‌ تولید محصول و نوع محصول پیاده کرده و آنرا با زیر ساخت‌های درمانی انطباق دهیم و به دنبال آن یک نقشه راه از نظر پراکندگی مراکز درمانی این حوزه ایجاد کنیم.

سردار جلالی تاکید کرد:‌ وظیفه این قطب (بیمارستان) بقیة الله این است که سایر مراکز این حوزه را آموزش داده، سازمان دهی و کنترل و سپس سازماندهی، کنترل و راهبری کند. خوشبختانه این مجموعه با تلاش همکاران آماده شد و البته در گام اول خودش قرار دارد.

رئیس سازمان پدافند غیر عامل از برداشتن گام دوم این قطب یعنی انتقال تجربیات،‌ تنظیم دوره‌های آموزشی،‌ ایجاد پروتکل‌ها و غیره پشتیبانی می‌کند. دربرنامه‌های سالانه نیز وجود آموزش، تمرین و رزمایش نیز مهم است.

وی با بیان اینکه در سایر حوزه‌ها نیز باید این کار را دنبال کنیم گفت: ما در مراکز جمعیتی خود مراکز پرخطر شیمیایی داریم که افراد خطرات آن را نمی‌دانند، گفت: در سیاست‌های کلی مقام معظم رهبری گفته شده که زیرساخت‌های خطرناک اگر قابل جابجایی هستند به بیرون از شهرها منتقل شوند و اگر امکان جابجایی آنها وجود ندارد برایشان حریم و آمادگی ایجاد شود.

جلالی ادامه داد: در زمینه آمادگی مردم امیدواریم بسیج در این زمینه کمک کند و بتوانیم آمادگی مناسبی را برای مردم همجوار مراکز شیمیایی ایجاد کنیم به صورتی که خود این مراکز هم امکانات تشخیص، امداد و آگاهی رسانی به مردم را داشته باشند.

در ادامه این مراسم سرلشکر باقری رئیس ارکان و امور مشترک نیروهای مسلح ایجاد این مرکز را گامی موفق در اثبات تلاش سپاه پاسداران و مجموعه دانشگاه بقیة الله (عج) دانست و گفت: برابر فرمایشات الهی در قرآن باید با حرکت جهادی این فعالیت‌ها را دنبال کنیم تا مورد هدایت قرار گیریم.

وی با بیان اینکه سالها و روزهایی که در آن قرار داریم بسیار حساس و ویژه است گفت: هرچند که تمام 37 سال انقلاب اسلامی در چنین شرایطی بوده و حوادث گوناگونی را از سر گذراندیم و با برکت خون شهیدان و رهبری امام راحل و رهبر معظم انقلاب موفق بوده است.

باقری افزود: ما در دهه گذشته به طور جدی با تهدیدات استکبار جهانی مواجه بودیم. بعد از حوادث عراق و افغانستان متجاوزان آمریکایی هدف بعدی خود را ایران می‌دانستند و مجموعه اطلاعات ما نشان می‌داد که به صورت جدی مراحل طراحی، آماده سازی، آموزش،‌تمرین و رزمایش نیروهای خود را در چندین مرحله برای تهاجم به کشور انجام داده‌اند. اما زمانی که با قدرت بازدارنده جمهوری اسلامی ایران برخورد کردند فهمیدند که خسارات و هزینه‌های تهاجم مستقیم فراتر از حد تحمل آنها و بالاتر از دستاوردهایشان است. بنابراین به سمت ایجاد گروه های تکفیری رفته و بلای جدیدی را به جان اسلام انداختند که امروز در منطقه پیرامون‌مان با آن مواجهیم.

وی با بیا اینکه این جریان تکفیری انقلاب‌هایی را که بعد از انقلاب اسلامی ایران در منطقه شمال آفریقا و جنوب غرب آسیا در حال انجام بود، منحرف کردند، گفت: آنها وضعیت را به جایی رساندند که در لیبی اثری از آسایش نیست. سوریه بیش از پنج سال درگیر جنگی طاقت فرساست و عراق تا آستانه سقوط بغداد پیش رفت و حرم ائمه اطهار (ع) به خطر جدی افتاد. خطر تکفیری تا نزدیکی مرزهای ما آمد و در فاصله 20 کیلومتری مرزهای قصر شیرین ما تصرف شد. همچنین به پاسگاه‌های مرزی ما از ابتدای بهار امسال تعرض شد. حوادث تروریستی و انفجاری تا داخل مرزهای ما آمد که نمونه‌های آن را در غرب کشور شاهدیم.

سرلشکر باقری گفت: بنابراین دشمنان دست بردار نیستند و راه‌های مختلفی را برای تهدید پیش می‌گیرند و طبیعتا وظیفه نیروهای مسلح و رزمندگان انقلاب اسلامی پیش بینی، پیشگیری و مقابله با این تهدیدات است تا بتوانند امنیت ام القرای جهان اسلام را حفظ کنند.

وی با اشاره به حوادث شیمیایی در یکصد سال گذشته گفت: استفاده از سلاح‌های شیمیایی از جنگ جهانی اول در دستور کار متجاوزان قرار گرفت و بعد از آن هم در هشت سال دفاع مقدس و در جاهای دیگری شاهد استفاده از این سلاح‌ها بودیم اما با تدبیر بلند مقام معظم رهبری سازمان پدافند غیر عامل تشکیل شد و با تلاش‌های به جاهای خوبی رسیده است. بحث درمان شیمیایی و آموزش و تحقیقات در این حوزه کاری جدی بود که سازمان در حال برنامه ریزی برای آن است و این مجموعه به خوبی آماده شده است.

سردار باقری همچنین گفت: طبیعتا این آغاز یک راه طولانی است بنابراین باید به سناریوهای مختلف فکر شود و حوادث شیمیایی که در منطقه در جریان است زیر ذره بین دقیق بررسی‌های علمی و درمانی قرار گیرد تا بتوان با آمادگی کامل با این حوادث مواجه شد و موفق بیرون آمد.

وی با تاکید بر اهمیت فرهنگ سازی در این زمینه گفت:‌به دلیل سابقه‌ای که از حوادث شیمیایی در دفاع مقدس داریم ممکن است در میان مردم حرف وجود داشته باشد اما باید به مقدار لازم در این زمینه آموزش داد و اطلاع رسانی کرد.

پنل کاربری