قرارگاه پدافند پرتویی
فناوری
»
رئیس اداره صنعت قرارگاه پرتوی: هدف ما بومی سازی صنعت پدافند پرتوی است
شناسه : 4234564
تاریخ ارسال : 13:33 - 1395/12/15

تجهیزات و فناوری یکی از عوامل بسیار مهم برای مقابله با حوادث پرتوی می باشند که وظیفه تأمین تجهیزات مورد نیاز در قرارگاه پدافند پرتوی به عهده اداره صنعت، تجهیز و فناوری واگذار شده، برای اینکه با وظایف این اداره بیشتر آشنا شویم مصاحبه ای با آقای مهندس افشار ریاست این اداره ترتیب داده ایم که در ادامه می خوانید:

با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید، به عنوان اولین سؤال هدف از ایجاد اداره صنعت را توضیح دهید

 همانطور که می دانید یکی از بحث های اصلی در حوزه پدافند پرتوی بحث تجهیزات مورد نیاز در کارگروه های مختلف و همچنین قرارگاه های استانی است. برای مقابله با هر حادثه هسته ای ، ما نیاز به یک سری تجهیزات خاصی داریم که اگر این تجهیزات موجود نباشد عملاً نمی توان اقدامات پدافندی مناسبی در برابر آن حادثه انجام داد .

برای نمونه باید عرض کنم که تابش های هسته ای بر خلاف مباحث دیگر با حواس پنج گانه قابل درک نیستند ، یعنی اگر ما فرض کنیم یک ماده رادیو اکتیو داخل محیط پخش شده باشد، با هیچ کدام از حواس پنج گانه  متوجه نخواهیم شد که این ماده از خود تشعشع ساتع می کند ، بنابراین نیاز به یک تجهیزات خاصی است که ما بتوانیم این گونه مواد را شناسایی کنیم . علاوه بر این برای شناسایی مواد رادیو اکتیو یا پرتوهای هسته ای در حوزه رفع آلودگی و بهداشت و درمان نیز نیاز به تجهیزات خاصی است. شاید بتوان گفت که این اداره تشکیل شده تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت های داخل کشور تجهیزات مورد نیاز قرارگاه های استانی ، مرکز اقدام عمل کلی و معاونت های مختلف را فراهم کنیم .

وظیفه این معاونت ، فقط محدود به تجهیز است یا  وظایفه دیگری هم دارد ؟

اگر به صورت عام بخواهیم صحبت کنیم وقتی می گوییم تجهیز، شاید حواس ما برود به سمت خرید یک سری تجهیزات . ولی از آنجاییکه هدف اصلی ما بومی سازی صنعت پدافند پرتوی است ، لذا باید در حوزه دانش و فناوری ورود نماییم تا تجهیزاتی که نهایتاً نیاز داریم را بتوانیم تولید کنیم . یعنی هم به دانش و هم به فناوری های مورد نیاز برای ساخت این تجهیزات، دست پیدا کنیم

در اداره صنعت، اطلاعات نسبت به فناوریهای مورد نیاز چه میزان می باشد؟

برای روشن شدن موضوع، ابتدا من دسته بندی تجهیزات حوزه های مختلف را بیان می کنم ، شاید راحت تر بشود پاسخ شما را داد .

ما در حوزه های رصد و پایش ، رفع آلودگی، درمان، مردم یاری و آموزش به یک سری تجهیزات خاص نیاز داریم . مثلاً یک رباتی که بتواند در منطقه آلوده ورود کند که این مربوط به حوزه مردم یاری است یا تولید انواع داروهای خاص که این مورد، مربوط به حوزه درمان است، حتی در حوزه آموزش، با توجه به اثرات سوء مواد رادیو اکتیو و احتمال آسیب دیدن فرد آموزش دیده،  باید یک سری شبیه سازهایی داشته باشیم که بتوانیم یک حادثه هسته ای را شبیه سازی کنیم و افراد با استفاده از آن شبیه سازها  بتوانند آموزش های مختلفی ببینند. بنابراین یک طیف وسیعی از تجهیزات در حوزه پدافند پرتوی مورد نیاز است.  مسلماً در کنار آن، ما به فناوری ها و دانش های خاص برای تولید تجهیزات نیز نیاز داریم ، به خصوص در حوزه تجهیزات رصد و پایش که نیاز به فناوری های روز دنیا کاملاً مشهود است. از آنجاییکه که این تجهیزات کاربرد عمومی ندارند شاید مقداری از لحاظ اقتصادی برای شرکت ها مقرون به صرفه نباشد که بخواهند در حوزه تولید این تجهیزات سرمایه گذاری کنند، که امیدواریم با حمایت هایی که صورت می گیرد، این موضوع برطرف شود، البته در داخل کشور شرکت های مختلفی هستند که در این حوزه فعالیت می کنند مانند شرکت های دولتی و شرکت های دانش بنیان خصوصی و تلاش ما هم این است که بتوانیم با خرید تجهیزاتی که این شرکتها تولید می کنند، از آنها حمایت کنیم.

 

اگر مجموعه ای  آمادگی همکاری داشته باشد، قرارگاه پدافند پرتوی چگونه حمایت می کند؟

برای اینکه ما بتوانیم به سمت بومی سازی صنعت پدافند پرتوی برویم نیاز به یک سری زیرساخت های خاص داریم ، برای مثال، جهت تولید یک سیستم دزیمتر، یکی از کارهایی که باید انجام شود کالیبره کردن این سیستم است که کالیبره کردن نیاز به یک سری زیرساخت های خاص دارد. اگرچه داخل کشور آزمایشگاه هایی وجود دارد، ولی باید تعداد آن بیشتر باشد. بنابراین ، یکی از برنامه های قرارگاه و سازمان ، و خصوصاً اداره صنعت این است که اگر لازم شد ساختارهای لازم را ایجاد کنیم و تلاش کنیم که دانش های خاص به فناوری تبدیل شده ودر نهایت فناوری به تولید منجر شود.

لطفاً در مورد برنامه های کوتاه مدت و میان مدت و بلندمدت اداره صنعت توضیحاتی ارائه بفرمایید.

در خصوص برنامه های کوتاه مدت، اولین گامی که خیلی علاقه مندیم انجام دهیم، یک محیط شناسی کامل در حوزه دانش ، فناوری و صنعت پرتوی است . بدین منظور که بیاییم شناسایی کنیم داخل کشور، چه شرکت ها یا مؤسساتی در این حوزه فعالیت می کنند و از طرفی دنیا در این حوزه چه کاری انجام داده  و به چه سمتی میرود ؟ یکی از برنامه های کوتاه مدت ما که خیلی وقت است شروع کرده ایم این است که اصلاً ما چه تجهیزاتی نیاز داریم. یعنی یک برآوردی بکنیم از نوع تجهیزات و تعدادشان که نیاز داریم، و در کنار آن هم شرکت هایی که در داخل کشور شناسایی شدند ،اگر تولیداتشان نیاز ما را برطرف میکند از آنها برای همکاری دعوت نماییم و اگر به تجهیزات خاصی نیاز داریم که واقعاً امروز جزء اولویت های ماست و در داخل کشور تولید نمی شود، نوع خارجی آن را تهیه کنیم .

در برنامه های میان مدت، یکی از برنامه های اساسی ما پس از شناسایی شرکت های خاص، آن است که بتوانیم یک قطب بندی انجام بدهیم و به سمت تولید بعضی از تجهیزات خاص که در برنامه کوتاه مدت مان اولویت بندی کردیم حرکت نماییم و  امکان ساخت این تجهیزات را در  داخل کشور فراهم کنیم. در مورد برنامه های بلند مدت هم ، چون هدف ما بومی سازی صنعت پدافند پرتوی هست ، تلاش ما آن است که زیرساخت های لازم ، امکانات و تجهیزات را برای بومی سازی این صنعت، انشاءالله بوجود بیاوریم که امیدواریم در سال 1404 بتوانیم  قسمت عمده ای از تجهیزات مورد نیاز کشور را بومی سازی کرده و وابستگی ای که در این حوزه داریم را آهسته آهسته برطرف نماییم .

 

 

جامعه عمومی و علمی کشور تا چه اندازه با  اداره صنعت آشنا هستند ؟

از زمانی که قرارگاه های استانی شکل گرفته و فعالیت هایی در این حوزه انجام شده، یک مقدار آشنایی قرارگاه ها با اداره صنعت بیشتر گردیده است . بنده بارها در استان های مختلف به خصوص استان های هسته ای سخنرانی کرده ام و در واقع یک جورهایی بحث تجهیزات مورد نیاز  پدافند را مطرح نموده ام و آنها را با فعالیتهای ادراه صنعت آشنا کرده ام. ولی به نظر می رسد، عموم مردم  آگاهی خاصی نسبت به اداره صنعت نداشته باشند و فکر می کنم بهترین راه برای این آشنایی، استفاده از نشریه و سایت قرارگاه است، تا بتوانیم اطلاعات لازم رو به مردم ارائه کنیم.

به نظر شما نیازی است که مردم با اداره صنعت آشنا باشند؟

بله . یکی از بحث هایی که کشورهای اروپایی مطرح می کنند این است که در صورتی که حادثه هسته ای رخ دهد، امکانات لازم برای مقابله با حوادث هسته ای در داخل ایران وجود ندارد. حتی اگر به  گزارشات و مقالاتشان نگاه کنید، گاهی وقت ها مینویسند، اگر اتفاقی در ایران رخ دهد مردم آسیب می بینند. در صورتی که واقعاً اینگونه نیست و کشور آمادگی مقابله با حوادث پرتوی و هسته ای را دارد.

به طور کلی دو دیدگاه به صورت افراط و تفریط در خصوص حوادث پرتوی وجود دارد، یک عده از مردم و حتی نخبگان علمی اثرات پرتوی را این قدر بزرگ جلوه میدهند که گاهی وقت ها باید به این نتیجه برسیم، به خاطر اثرات پرتوی نباید دنبال هیچ فعالیت پرتوی باشیم ، که اینگونه نیست و از طرفی بعضی ها هم شاید این قدر ساده می گیرند که به قول معروف فکر می کنند هیچ اثرات سوئی وجود ندارد . بنابراین من فکر می کنم باید این تفکر را در کشور و بین مردم ترویج کنیم که آن چیزی که در مورد اثرات پرتوی واقعیت هست را به مردم بگوییم و این اطمینان را نیز به آنها بدهیم که اگر حادثه هسته ای خدای ناکرده یک روزی اتفاق بیافتد، ما به سطحی از دانش و فناوری رسیده ایم که بتوانیم تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با یک حادثه هسته ای را در داخل کشور فراهم کنیم و در اختیار نیروهای عمل کننده و همچنین مردم قرار دهیم .

اگر بخش خصوصی یک ایده یا طرحی داشته باشد ، چه طور و در چه قالبی میتواند این طرح را به قرارگاه پدافند پرتوی و در نهایت به اداره صنعت پیشنهاد دهد

به دو صورت می توانند با ما همکاری نمایند، یا مستقیماً میتوانند به خود قرارگاه پدافند پرتوی این طرح را ارائه کنند ، اگر طرح ارائه شده در حوزه تجهیز و صنعت باشد ، در اختیار اداره صنعت قرار داده میشود و ما میتوانیم با دوستان ارتباط ها را برقرار کنیم و از طرحشان در صورتی که تأیید شود حمایت کنیم، راه دوم بدین شکل است که سازمان پدافند غیرعامل مرکزی دارد که آن مرکز با مجموعه های مختلف آموزشی و پژوهشی ارتباط دارد، دوستان می توانند طرح های خود را به این مرکز ارائه نمایند.

به عنوان صحبت پایانی اگر فکر می کنید مطلبی هست بفرمایید .

 به هر حال ما تمام تلاش مان این است که تمام تجهیزات مورد نیاز را تهیه کنیم که اگر خدایی ناکرده روزی حادثه هسته ای اتفاق افتاد، تجهیزات لازم را برای مقابله با آن حادثه داشته باشیم . مسلماً این زمان خواهد برد ، ولی تمام برنامه ها و تمام تلاش ما این است که تجهیزاتی در حد استانداردهای جهانی تهیه کنیم و در اختیار تیم ها قرار دهیم که این تیم ها بتوانند از این تجهیزات استفاده کنند. همچنین از تمام مراکز علمی ، شرکت های دانش بنیان ، مراکز رشد و حتی صنایعی که میتوانند در این حوزه فعالیت کنند، طلب یاری داریم و از آنها دعوت به همکاری می کنیم تا انشاءالله بتوانیم به سمت بومی سازی صنعت پدافند پرتوی پیش رویم .

 

 

 

پنل کاربری