قرارگاه پدافند پرتویی
عملیات تخصصی
»
بررسی اسناد محدودسازی و محصورسازی در حوادث پرتوی
شناسه : 4518567
تاریخ ارسال : 09:07 - 1397/12/25

یکی از مهم‌ترین زیرساخت­های هر کشور، فناوری هسته­‌ای آن کشور هست که نه‌تنها در ایران بلکه در تمامی دنیا از اهمیت و جایگاه ویژه­‌ای برخوردار می­‌باشد.با همه مزایا و فوایدی که فناوری هسته­‌ای در جامعه دارد اما حوادث ناشی از آن، در اثر عوامل مختلفی ازجمله عوامل طبیعی (زلزله و..)، انسان‌ساخت (خطاها و مقاصد مجرمانه) و فرایندی می­‌تواند پیامدهای ناگوار متعددی را متوجه حیات و سلامتی انسان‌­ها و محیط‌‌زیست نماید.

 در هنگام وقوع حوادث هسته‌­ای مواد پرتوزای منتشر شده در محیط می­‌تواند باعث آلودگی انسان، حیوانات، آب، خاک و محیط­زیست شود. از این رو بایستی اقدامات مدیریت بحران در حوادث هسته­‌ای به شکلی بکار گرفته شود که از انتشار و گسترش آلودگی جلوگیری نموده از طرفی منجر به حفظ سلامتی انسان و حفاظت محیط­زیست شود. یکی از اقدامات حفاظتی در حوادث هسته­‌ای تعیین و محصورسازی نواحی تحت تأثیر حادثه و اعمال محدودیت­‌های لازم در این نواحی جهت جلوگیری از گسترش پیامدهای حادثه است. با توجه به اهمیت موضوع محدودسازی و محصورسازی لازم است اقدامات لازم در قبل از وقوع حوادث برنامه­‌ریزی و ساماندهی شود.

در این راستا هدف این مقاله بررسی اسناد داخلی و خارجی مرتبط با کلیه فعالیت‌­ها و اقدامات محدودسازی و محصورسازی در حوادث هسته‌­ای و پرتوی می‌­باشد. 

دانلود متن کامل مقاله...

پنل کاربری