قرارگاه پدافند پرتویی
عملیات تخصصی
»
گزارش ویژه از جلسه ساماندهی کمیته‌های رزمایش پرتوی استان اصفهان- بهار95
شناسه : 149382
تاریخ ارسال : 12:08 - 1395/03/05

کارگروه‌های 9گانه رزمایش پرتوی کاشان که قرار است خرداد سال آینده در این منطقه برگزار شود، صبح روز یکشنبه94/12/16 با هدف افزایش آمادگی و برنامه‌ریزی برای برگزاری رزمایش گرد یکدیگر جمع شدند.

به گزارش روابط عمومی قرارگاه پدافند پرتوی، کارگروه‌های 9گانه رزمایش پرتوی کاشان که قرار است خرداد سال آینده در این منطقه برگزار شود، صبح روز یکشنبه با هدف افزایش آمادگی و برنامه‌ریزی برای برگزاری رزمایش گرد یکدیگر جمع شدند.

آقایان ذوالقدر، معاون عملیات قرارگاه پدافند پرتوی، رمضانی، معاون مردم‌یاری قرارگاه پدافند پرتوی و عبدالرحمان پوراسد، مدیر عملیات معاونت اطلاعات سازمان پدافند غیر عامل کشور در این جلسه به بیان جزئیات وظایف کارگروه‌های این رزمایش پرداختند.

چارت کلی برگزارکنندگان رزمایش پرتوی

در رزمایش ملی پرتوی که سال آینده برگزار می‌شود، 9 کارگروه رصد و پایش، رفع آلودگی، ‌ امنیت عبور و مرور، انتقال و درمان مصدومان، اطفای حریق و مدیریت اجساد، جستجو، نجات و تخلیه، تأسیسات زیربنایی، درمان و خودامدادی و مخابرات و فناوری اطلاعات به فعالیت می‌پردازند.

قرار است که  در این رزمایش، فرماندار شهرستان کاشان به عنوان فرمانده قرارگاه فعالیت کرده و سپاه شهرستان کاشان جانشینی این قرارگاه را بر عهده داشته باشد.

با توجه به اینکه شهرستان کاشان تا پیش از این نیز میزبانی رزمایش‌های بزرگ بین‌المللی را بر عهده داشته، تلاش می‌شود تا این رزمایش ملی در بالاترین کیفیت و بهترین شرایط و با حضور همه دستگاه‌های دخیل، به خوبی برگزار شود.

کارگروه رصد و پایش، نخستین جنبه برگزاری رزمایش

در این رزمایش فعالیت به شکلی صورت می‌گیرد که پس از حمله هوایی احتمالی به سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن، با وجود اینکه احتمال نشت پرتوی و شیمیایی به بیرون از محوطه فنس بسیار اندک است، بدبینانه‌ترین حالت مد نظر قرار می‌گیرد و با احتمال نشت مواد آلوده به بیرون از محوطه سایت، فعالیت دستگاه‌های مختلف برای پایش آلودگی، رفع آن و برطرف کردن مشکلات مختلف آغاز می‌شود.

کارگروه رصد و پایش، نخستین کارگروه درگیر در این حوزه به شمار می‌رود و وظیفه مهمی در آلودگی احتمالی پرتوی مناطق مختلف را بر عهده دارد. در واقع وظیفه اصلی این کارگروه، بلافاصله بعد از انجام عملیات احتمالی حمله آغاز می‌شود و یکی از مهم‌ترین وظایف در طول برگزاری مانور، بر عهده آن خواهد بود.

اصلی‌ترین وظیفه کارگروه تعیین موادی است که از محوطه سایت به بیرون از مجموعه نفوذ می‌کند و متخصصان آن باید با استفاده از دستگاه‌های تخصصی، تشخیص دهند که آیا موادی که از سایت بیرون آمده، با موادی که از سوی مسئولان داخلی سایت اعلام می‌شود، چقدر تفاوت داشته و چقدر شباهت دارد.

در واقع بلافاصله بعد از اعلام نشت آلودگی سایت به بیرون از محوطه، فعالیت این کارگروه آغاز می‌شود و نقش کارشناس رصد و پایش در حوادث احتمالی، بسیار مهم و کلیدی است. این کارگروه با همکاری سازمان انرژی اتمی، بسیج و ارتش، به رصد و پایش محیط، آب، خاک، گیاهان، حیوان‌ها و دیگر بخش‌های مرتبط می‌پردازد.

نیاز به تیم خودرویی، هوایی، پهپادهای رصد و دیگر تجهیزاتی که میزان پرتو را به صورت آنلاین می‌سنجند از موارد مهم در این کارگروه به شمار می‌رود. نکته مهم اینکه کارگروه رصد و پایش، وظیفه‌ای در داخل سایت بر عهده ندارد و زمانی که به طور احتمالی، نشت به بیرون صورت می‌گیرد، این کارگروه  فعالیت خود را آغاز می‌کند.

رفع آلودگی، اقدامی ضروری بعد از شناسایی عوامل و جزئیات

کارگروه رفع آلودگی، در صورت رخ دادن اتفاقی در محل حادثه حاضر شده و پس از مشخص شدن شعاع آلودگی، نسبت به رفع آن اقدام می‌کند.

وظیفه اصلی اعضای این کارگروه، توجه به این موضوع است که آلودگی انجام شده در محیط، نفر و تجهیزات از سوی تیم‌ها و با استفاده از تجهیزات مورد نیاز، برطرف شود. مسئولیت اصلی این کارگروه تخصصی به سپاه داده شده و ارتش، بسیج، شهرداری، اداره محیط زیست، اداره جهاد کشاورزی و سازمان انرژی اتمی نیز یاری‌گر آن هستند.

یکی از نکات مهم درباره این کارگروه، آن است که به طور معمول، تنها در 10 درصد از حوادث پرتوی، نیاز به دوش و رفع آلودگی سطحی وجود دارد و این کارگروه باید تخصص لازم برای تشخیص این افراد را کسب کند.

امنیت عبور و مرور، یک گام حیاتی در مانور پرتوی

امروزه، امنیت به عنوان یکی از مهم‌ترین موضوعات در جوامع مختلف به شمار می‌رود و حتی در صورت حوادث احتمالی، باید به این مسئله به عنوان یک موضوع کلیدی، نگاه شود. با این رویکرد، کارگروه امنیت عبور و مرور که با محوریت نیروی انتظامی و پلیس راهور به فعالیت خود مشغول خواهد بود، در زمینه حفظ امنیت در شعاع اعلام شده از سوی مسئولان متخصص اقدام کرده و فعالیت‌های لازم را در این زمینه انجام می‌دهد. ادارات اطلاعات و بسیج نیز در این راستا، پلیس را همراهی کرده و فعالیت‌های مورد نیاز در این حوزه را اجرایی خواهند کرد.

در واقع بعد از اعلام کارگروه رصد و پایش و مشخص شدن اینکه تا چه شعاعی از محل حادثه، امکان آلودگی وجود دارد، نحوه فعالیت در حوزه ورود و خروج افراد، بسته شدن شعاع مد نظر و فعالیت‌های دیگر در دستور کار قرار خواهد گرفت. تجهیزات حفاظت مورد نیاز از مسائل مهم در این کارگروه به شمار می‌رود و امنیت محل اسکان بعد از تخلیه برخی روستاهای آلوده شده و جلوگیری از اختشاش و مسائل دیگر نیز در چارچوب وظایف این کارگروه، قلمداد می‌شود.

اطفای حریف و مدیریت اجساد

وظیفه اطفای حریق احتمالی و مدیریت اجساد بر اساس اعلام قرارگاه پدافند پرتوی و فعالیت‌های صورت گرفته، بر عهده سازمان آتش‌نشانی و سازمان آرامستان‌های شهرداری کاشان خواهد بود.

در این حوزه باید به دقت احتمال این موضوع که منطقه خاصی دچار آلودگی شده، مورد بررسی قرار گیرد. البته تیم‌های درون سایت، وظیفه اطفای حریق را انجام خواهند داد اما مسئله مهم این است که نیروهای آتش‌نشانی باید با تجهیزات کامل وارد صحنه شوند چراکه در صورت وقوع حادثه، آنها در بطن محل آلوده شده قرار می‌گیرند و به همین دلیل، آموزش‌های جدی در این حوزه نیز ضرورت پیدا می‌کند.

نیروهای آتش‌نشانی باید در این راستا وارد محدوده شده و بعد از مهار آتش، ضایعات آلوده را در بسته‌بندی‌های ویژه حمل کرده و به محل امن منتقل کنند

سازمان آرامستان‌ها در این حوزه وظیفه دیگری بر دوش دارد و انتقال جسدها بعد از رفع آلودگی در بسته‌بندی‌های خاص بسیار مهم است. نکته مهم در این راستا، موضوع دفع اجساد بوده که در این زمینه کاورهای مخصوص باید مورد استفاده قرار گیرد و با هماهنگی سازمان ثبت احوال و خدمات شهری شهرداری کاشان، باید اطلاعات مربوط به هر جسد، به صورت جدی ثبت شود زیرا موضوع احراز هویت در این راستا بسیار مهم است.

کارگروه تخلیه، اسکان و مراقبت‌های جمعی

کارگروه تخلیه، اسکان و مراقبت‌های جمعی با محوریت هلال احمر شهرستان کاشان، در رزمایش آینده، فعالیت‌های مختلف در این حوزه را اجرایی خواهد کرد.

این کارگروه باید با مراقبت جمعی در حوزه تخلیه و نجات و امداد اولیه در این راستا فعالیت‌های خاصی را انجام دهد و باید آمادگی کامل را در این راستا داشته باشد.

تجهیزات مورد نیاز و وسایل نقلیه در کنار آموزش‌های مختلف برای اعضای کارگروه، یکی از موضوعات مهمی است باید در این راستا مد نظر قرار گیرد.

در این کارگروه هلال احمر محوریت داشته و پلیس، راه و شهرسازی و دیگر دستگا‌ه‌ها، همکاری مناسبی انجام می‌دهند. تأمین امکانات مورد نیاز اسکان افراد در محل جدید، امکانات راه و شهرسازی و امکانات ارتباطی، آب شرب، گاز، سوخت، محل فرود هلی‌کوپتر و دیگر موارد از اهمیت بسیاری در این کارگروه برخوردار است.

با توجه به ضرورت عبور و مرور به محل اسکان جدید، اتوبوسرانی، شهرداری و نیروی انتظامی در این حوزه وظیفه سنگینی بر عهده داشته و جابجایی و حمل و نقل مردم به مکان باید مد نظر قرار گیرد.

فوریت‌های پزشکی و همچنین هلال احمر برای رفع آسیب‌دیدگی‌ها و مسائل دیگر باید با یکدیگر همکاری صورت دهند و بهزیستی نیز باید در حوزه فعالیت‌های روانی، به ایفای وظیفه خود بپردازد.

موضوع مهمی به نام تأسیسات زیربنایی

یکی از بخش‌های مهم رزمایش پرتوی، کارگروه تأسیسات زیربنایی به شمار می‌رود که با محوریت فرمانداری و شهرداری در زمینه تأسیسات، آب شرب، تخلیه فاضلاب، آب شستشو، نفت، گاز و انواع سوخت فعالیت می‌کند.

این کارگروه باید با استفاده از خدمات موتوری و زیربنایی، امکانات مناسبی را فراهم کرده و آب شرب و دیگر موارد مد نظر را در اختیار افراد حاضر قرار دهد.

پیش‌بینی برای تأمین سوخت گاز، نفت، گازوئیل و بنزین و دیگر سوخت‌های تجهیزات و وسایل نقلیه با شرکت گاز و نفت و همچنین تأمین برق مورد نیاز محل اسکان نیز از اهمیت بسیاری برخوردار است.

مسئولان تأسیسات زیربنایی باید به دنبال آن باشند که در هنگام نیاز، نسبت به قطع گاز، برق یا آب مکان‌های عنوان شده اقدام کنند و همه فعالیت‌های پیش‌بینی شده در این حوزه، اجرایی شود.

کارگروه درمان و خودامدادی

کارگروه درمان و خودامدادی با مسئولیت دانشگاه علوم پزشکی شهرستان کاشان نیز در زمینه مصدومان و فعالیت‌های پیش‌بیمارستانی و همچنین اعزام آنها به مراکز مختلف اقدام خواهد کرد.

پنل کاربری