قرارگاه پدافند پرتویی
عملیات تخصصی
»
آموزش سناریونگاری و طرح‌نویسی در حوزه پدافند غیرعامل
شناسه : 149381
تاریخ ارسال : 12:07 - 1395/03/05

کسب آمادگی‌های لازم برای برگزاری مانورهای مهم و تأثیرگذار در سطح کشور، امروزه به عنوان یکی از اصول اساسی به شمار می‌رود و در این راستا، قرارگاه پدافند پرتوی سازمان پدافند غیرعامل کشور، برنامه‌های مخلتفی را مد نظر قرار داده است.

برگزاری کارگاه‌های مختلف در این راستا و توجه به موضوعات مهمی همچون سناریونگاری و طرح‌نویسی در حوزه پدافند غیرعامل، امروزه موضوع مهمی است که در کشورهای مختلف مد نظر قرار می‌گیرد و قرارگاه پدافند پرتوی نیز این موضوع را اجرایی می‌کند.

کارگاه آموزش سناریونگاری در حوزه پدافند غیرعامل با حضور بیش از 30 نفر از مدیران دستگاه‌های اجرایی شهرستان کاشان، فرماندار شهرستان کاشان و معاونان وی، عصر روز یکشنبه با حضور مدرسان قرارگاه پدافند پرتوی سازمان پدافند غیرعامل در فرمانداری این شهرستان برگزار شد.
در این کارگاه ویژه، مدرسان قرارگاه پدافند پرتوی سازمان پدافند غیرعامل به بیان جزئیات سناریونگاری و بخش‌های مختلف آن در حوزه پدافند غیرعامل پرداختند.
آگاهی‌های ضروری، گامی اساسی در سناریونویسی
در واقع سناریونویسی برای شرایط عدم قطعیت نوشته می‌شود و در این زمینه باید آگاهی‌های لازم وجود داشته باشد و با آگاهی کامل در این زمینه اقدام شود.
مهم‌ترین چارچوب‌های آینده‌پژوهی و ابعاد مختلف آن به هدف، ابزار، رویکرد و بافت اختصاص دارد و برای نگارش سناریویی مناسب، باید همه این ابعاد را شناخت و درباره آنها اقداماتی جدی انجام داد.
رزمایش‌های ایران اسلامی بر اساس واقعیت‌ها شکل می‌گیرد
عبدالرحمان پوراسد، مدیر عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور در این کارگاه با اشاره به ارتقای توان ایران اسلامی در حوزه‌های مختلف می‌گوید: خوشبختانه امروز ایران اسلامی به این تکامل رسیده که همه رزمایش‌های خود را بر اساس واقعیات مختلف اجرایی کند و ما باید به دنبال آن باشیم که در رزمایش کاشان نیز این اتفاق صورت گیرد.
وی با اشاره به تجربه رزمایش‌های موفق پرتوی صورت گرفته در دیگر نقاط کشور ایران تصریح کرد: این تجربیات در بوشهر و اصفهان به خوبی انجام شده و باید کاری کنیم که در کاشان نیز تکرار شود.
مدیر عملیات معاونت اطلاعات قرارگاه پرتوی کشور ادامه داد: برای برگزاری رزمایش پرتوی کاشان باید طرح کار تهیه شده و بر اساس آن پیوست‌های مختلفی ایجاد شود تا نیازمندی‌های مختلف به این شکل پیدا شوند. همچنین تقویت نیروهای انسانی و تجهیزات نیز مد نظر قرار می‌گیرند و در این راستا نیز فعالیت‌های مختلف اجرایی خواهند شد.
وی با اشاره به ضرورت توجه به جنبه‌های مختلف رزمایش افزود: مقابله با حملات هوایی و موشکی نیز از مهم‌ترین مسائل مد نظر در رزمایش کاشان به شمار خواهند رفت و در این زمینه برنامه‌ریزی‌های لازم انجام می‌شود.
پوراسد به جزئیات رزمایش پرتوی کاشان اشاره کرد و ادامه داد: در این رزمایش، پس از حمله فرضی، ابتدا سازمان انرژی اتمی ورود کرده و فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد اما در صورت نشت احتمالی و فرضی پرتو به بیرون از سایت هسته‌ای، فعالیت دیگر سازمان‌های مرتبط برای مهار و کنترل آسیب، اجرایی می‌شود.
تسهیل فرایند مدیریت بحران
توجه به فرایند مدیریت بحران به یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها در حوزه پدافند غیرعامل به شمار می‌رود و باید کاری کرد که در سناریونگاری پدافند غیرعامل، این موضوع مد نظر قرار گیرد.
در حوزه پدافند غیرعامل، یکی از موضوعات مهم، شناخت دشمن است و در این راستا باید داشته‌های دشمن و داشته‌های خودمان به خوبی بررسی شده و مشخص شود.
موضوع هزینه فایده نیز یکی از مهم‌ترین بخش‌های حوزه پدافند غیرعامل به شمار می‌رود و باید در این راستا به خوبی مشخص شود که چه هزینه‌ای صورت گرفته و در نهایت چه فایده‌های نظامی، اقتصادی، روانی و یا در موارد دیگر حاصل می‌شود.
تدوین طرح‌ها، دستورالعمل‌ها و پیوست‌ها
تنظیم سناریو به بخش‌های مختلفی بستگی دارد و باید به خوبی تلاش شود که پیامدها و اثرات روانی اقدامات مختلف در آن مد نظر قرار گیرد. پیامدهای یک اقدام نظیر ترافیک، هرج و مرج، آسیب و مسائل روانی که ممکن است همه چیز را به هم بریزد، در تنظیم سناریو همیشه مد نظر قرار گرفته می‌شود.
تدوین طرح‌ها، دستورالعمل‌ها و پیوست‌ها در کنار نحوه مستندسازی، بازخوردگیری و موارد مختلف دیگر، در حوزه تنظیم سناریو، از مهم‌ترین مسائل مد نظر به شمار می‌رود و باید در این راستا نیز به خوبی برنامه‌ریزی صورت داد.
تجهیزات در حوزه پدافند، حرف اول را می‌زنند
امروزه یکی از مهم‌ترین بخش‌های حوزه پدافند پرتوی، تجهیزات مورد نیاز دراین بخش بوده و در رزمایش پدافند پرتوی کاشان نیز به این موضوع توجه ویژه صورت می‌گیرد.
افشاری، رئیس اداره تجهیزات قرارگاه پدافند پرتوی در این باره می‌گوید: همه بر این باور هستیم که در مانور پرتوی، تجهیزات حرف اول را می‌زند و باید برنامه‌ریزی‌های لازم صورت گیرد تا در این راستا، فعالیت‌های مناسبی اجرایی شده و اقدامات لازم انجام شود.
وی می‌افزاید: بر این اساس، باید کاری کرد که افراد حاضر در کارگروه‌های 9گانه رزمایش پدافند پرتوی، لیست تجهیزات و افراد مورد نیاز خود را اعلام کنند تا از سوی این قرارگاه، امکانات لازم برای آنها فراهم شود.
به گفته رئیس اداره تجهیزات قرارگاه پدافند پرتوی، از دیگر ملزومات در این راستا، تهیه لیست داشته‌های بخش‌های مختلف است و کارگروه‌های مانور، باید به خوبی در این راستا فعالیت کرده و تجهیزات خود را اعلام کنند.
وی ادامه می‌دهد: استفاده از تجهیزات تخصصی پرتوی نیز از سوی قرارگاه مد نظر قرار گرفته می‌شود و پس از تأمین آنها، فعالیت‌های لازم در این راستا صورت می‌گیرد. در واقع قدم نخست در این حوزه، استفاده از سیستم‌های رفع آلودگی و تجهیزات حوزه حفاظت فردی خواهد بود.
جزئیاتی از رزمایش پرتوی کاشان
ذوالقدر، معاون عملیات قرارگاه پدافند پرتوی سازمان پدافند غیرعامل با اشاره به جزئیات رزمایش پرتوی کاشان می‌گوید: این رزمایش با نگاه بدبینانه و با این دید که حمله از سوی آمریکا صورت گرفته، اجرایی می‌شود. در این رزمایش، حمله هوایی به سایت با هدف تخریب کامل به صورت فرضی صورت می‌گیرد و چندین هواپیما، محوطه را بمباران می‌کنند. پس از این اتفاق، بخشی از مواد UF6 سایت شروع به نشت کرده و وارد محیط می‌شود و به همین دلیل برق، مخازن گازوئیل، مخابرات و ارتباطات مختلف قطع شده و باید برنامه‌ریزی‌های لازم در این زمینه صورت گیرد.
"بعد از تخلیه نیروهای داخل سایت، فعالیت دستگاه‌های مختلف آغاز شده و تلاش می‌شود که در این زمینه فعالیت‌های برنامه‌ریزی شده اجرایی شود" وی با عنوان این موارد ادامه می‌دهد: پس از آن، رسیدگی به وضعیت کشته‌ها و زخمی‌ها مد نظر قرار می‌گیرد و بخشی از پایش محیط داخل سایت انجام گرفته و پس از اعلام نشت شیمیایی و پرتوی به بیرون از فنس‌ها، فعالیت کارگروه‌ها آغاز می‌شود.
به گفته معاون عملیات قرارگاه پدافند پرتوی سازمان پدافند غیرعامل در این رزمایش بالاترین حالات اقدام احتیاطی انجام شده و فعالیت‌های مناسب برای رفع آلودگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن انجام خواهد شد. قرار است که برای این رزمایش تا شعاع 20 کیلومتری فعالیت‌هایی صورت گیرد و پایش و رفع آلایندگی در این شعاع انجام شود.
طرح‌ریزی و سناریونویسی، از بخش‌های مهم کار
عبدالرحمان پوراسد، مدیر عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور با اشاره به موضوع طرح‌ریزی برای اجرای رزمایش اینگونه می‌گوید: طرح‌ریزی در این راستا، یک مسئله بسیار مهم به شمار می‌رود زیرا سناریو بخش اصلی یک طرح رزمایش است.  به هر حال ممکن است که برای یک رزمایش، نوشتن طرح یک سال طول بکشد و اجرای آن تنها یک روز صورت گیرد!
وی می‌افزاید: در رزمایش پرتوی کاشان، فرمانداری این شهرستان طرح را آماده می‌کند و دستگاه‌های مختلف پیوست خود را در این حوزه نگارش می‌‌کنند. مسئله مهم این است که دستگاه‌های شهرستان باید تا اواسط فروردین سال آینده، پیوست‌های خود را تهیه کرده و در اختیار فرمانداری قرار دهند و از سوی فرمانداری به سازمان پدافند غیرعامل کشور ارسال شود.
مدیر عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور اضافه می‌کند: تا کنون رزمایش‌های پرتوی، شیمیایی، بیوشیمیایی و موارد مختلف دیگری در سطح کشور انجام شده و این رزمایش‌ها بسیار موفقیت‌آمیز بوده‌اند، بنابراین امیدوار هستیم که رزمایش آینده نیز با موفقیت و به صورت کاملاً مناسب اجرا شود.
وی ادامه می‌دهد: با توجه به حساسیت رزمایش، باید به فکر آن باشیم که جایگزین فرمانده قرارگاه نیز شخص متبحری انتخاب شود. این موضوع بدان دلیل است که ما می‌خواهیم آمادگی فرماندهی قرارگاه و عملیات را در زمینه حوادث احتمالی بررسی کنیم و باید در این زمینه نفر دوم و سوم نیز انتخاب شده و معرفی شوند.
کاشان در آمادگی کامل برای اجرای رزمایش پرتوی
عباس قپانی‌پور، معاون سیاسی اجتماعی فرماندار کاشان نیز در این کارگاه آموزشی به آمادگی دستگاه‌های اجرایی شهرستان کاشان برای حوادث احتمالی اشاره کرد و گفت: با توجه به اینکه سایت احمدی روشن در این منطقه قرار گرفته، همواره آمادگی مناسبی برای ححوادث احتمالی در این راستا وجود دارد اما برگزاری این مانور، زمینه افزایش آمادگی و سنجش توانایی دستگاه‌های اجرایی کاشان را فراهم می‌کند.
وی افزود: کاشان از نظر امکاناتی با سیزدهمین استان کشور در پارامترها و شاخص‌های مختلفی برابری دارد و سازمان انرژی اتمی بر این موضوع، تسلط کامل دارد بنابراین باید تلاش کنیم که این امنیت و آکادگی را به همه نشان دهیم.
پنل کاربری