قرارگاه پدافند پرتویی
عملیات تخصصی
»
مدیر عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور مطرح کرد؛ جزئیاتی از برگزاری رزمایش پرتوی سایت هسته‌ای کاشان
شناسه : 149380
تاریخ ارسال : 12:01 - 1395/03/05

رزمایش پرتوی شهرستان کاشان قرار است در سال جاری با هماهنگی سازمان پدافند غیرعامل کشور و همچنین سازمان انرژی اتمی جمهوری اسلامی ایران در منطقه کاشان و سایت هسته‌ای شهید احمدی روشن برگزار شود.

این رزمایش که یکی از پراهمیت‌ترین رزمایش‌های مد نظر این دستگاه‌ها به شمار می‌رود، از سوی سازمان پدافند غیرعامل کشور با هماهنگی سازمان انرژی اتمی ایران و با محوریت قرارگاه پدافند پرتوی کشور برگزار خواهد شد.
به گفته مسئولان برگزاری مانور، در این رزمایش فعالیت‌های مختلفی در راستای سنجش آمادگی دستگاه‌های اجرایی و همچنین ارتقای این آمادگی، اجرایی خواهد شد و در این زمینه فعالیت‌های متنوعی صورت خواهد گرفت.
عبدالرحمان پوراسد، مدیر عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور  درباره جزئیات این رزمایش و فعالیت‌های صورت گرفته در این زمینه، توضیحاتی ارائه کرد.
به گفته وی، این رزمایش در سطح بسیاربالایی برگزار می‌شود و هم‌اکنون همه اقدامات لازم و برنامه‌ریزی‌های صورت گرفته برای اجرای آن به بهترین شکل، صورت گرفته و تلاش می‌شود که ارتقای توان دستگاه‌های مختلف برای مقابله با حوادث پرتوی در این رزمایش به خوبی عملیاتی و اجرایی شود.
گفتگوی عبدالرحمان پوراسد، مدیر عملیات سازمان پدافند غیرعامل کشور را در ادامه می‌خوانید:
* لطفاً به عنوان نخستین سئوال، درباره برگزاری رزمایش پرتوی منطقه کاشان که قرار است سال جاری برگزار شود، توضیحات لازم را ارائه بفرمائید.
با تدبیر ریاست سازمان پدافند غیرعامل کشور و سازمان انرژی اتمی ایران و همچنین استانداری اصفهان و فرمانداری شهرستان کاشان، قرار است که رزمایش پرتوی در سایت شهرستان کاشان برگزار شود.
به دنبال آن هستیم که با طرح این موضوع و اجرای رزمایش عنوان شده، ایمنی دستگاه‌های خود را در حوزه‌های مختلف بسنجیم و اقدامات مد نظر خود در این حوزه را به اجرا درآوریم. در این راستا جلسات خوبی برگزار شده و این جلسات در تهران، اصفهان و شهرستان کاشان برگزار شده و اقدامات خوبی را صورت داده است.
خوشبختانه امروز ایران اسلامی به این تکامل رسیده که همه رزمایش‌های خود را بر اساس واقعیات مختلف اجرایی کند و ما باید به دنبال آن باشیم که در رزمایش کاشان نیز این اتفاق صورت گیرد؛ این تجربیات در بوشهر و اصفهان به خوبی انجام شده و باید کاری کنیم که در کاشان نیز تکرار شود.
 برای برگزاری رزمایش پرتوی کاشان باید طرح کار تهیه شده و بر اساس آن پیوست‌های مختلفی ایجاد شود تا نیازمندی‌های مختلف به این شکل پیدا شوند. همچنین تقویت نیروهای انسانی و تجهیزات نیز مد نظر قرار می‌گیرند و در این راستا نیز فعالیت‌های مختلف اجرایی خواهند شد.
در این رزمایش، پس از حمله فرضی، ابتدا سازمان انرژی اتمی ورود کرده و فعالیت‌های خود را انجام می‌دهد اما در صورت نشت احتمالی و فرضی پرتو به بیرون از سایت هسته‌ای، فعالیت دیگر سازمان‌های مرتبط برای مهار و کنترل آسیب، اجرایی می‌شود.
* آمادگی دستگاه‌های اجرایی شهرستان کاشان را برای اجرای این رزمایش چگونه ارزیابی می‌کنید؟
در حال حاضر تفاهمات و تعاملات بسیار خوبی صورت گرفته و بدون شک این موضوع به صورت مستمر ادامه خواهد داشت. تلاش ما این است که تعاملات صورت گرفته که در ماه‌های گذشته انجام شده، در هنگام اجرای رزمایش نیز مد نظر قرار گیرد و این تعامل تا پایان برگزاری رزمایش، اجرایی شود.
* از دیدگاه شما، آمادگی استان اصفهان در حوزه فعالیت‌های پدافند غیرعامل و برنامه‌های اجرایی در این زمینه تا چه اندازه مطلوب است؟
خوشبختانه در سال‌های گذشته، استان اصفهان رزمایش‌های متعددی انجام داده و برنامه‌های قابل توجهی در این حوزه اجرایی کرده است. این استان همچنین در بحث پرتوی و زیستی اقدامات خوبی صورت داده و خوشحال هستیم که در حال حاضر آمادگی‌های بسیار خوبی در استان اصفهان وجود دارد و فعالیت‌های بسیار مناسبی در این زمینه انجام شده است.
همچنین طی ماه‌های گذشته جلسات مختلفی با مسئولان شهرستان کاشان صورت گرفته و این جلسات نشان داده که همه افراد حاضر در این شهرستان مشغول فعالیت‌های مناسبی هستند و زمینه برای برگزاری مناسب رزمایش پرتوی شهرستان کاشان فراهم است.
* به نظر شما پیام این آمادگی چه می‌تواند باشد؟
همه مسئولان شهرستان در حال حاضر فعالیت‌های خوبی در این حوزه صورت داده‌اند و به صورت متفق‌القول به دنبال آن هستند که بهترین رزمایش صورت گرفته را اجرایی کنند و هر یک به وظایف خود در این راستا فعالیت کنند.
* از تجربیات استان اصفهان در زمینه برگزاری رزمایش‌های مختلف پرتوی و زیستی بگویید.
پیش از این یک رزمایش در سایت هسته‌ای اصفهان اجرا شده و قرار است دومین رزمایش پرتوی استان اصفهان سال جاری در شهرستان کاشان برگزار شود. با این رویکرد، طی ماه‌های گذشته در سطح کشور برنامه‌های مختلفی در این زمینه انجام شده و رزمایش‌های متعددی در حوزه پرتوی در جای‌جای کشور ایران اجرا شده است.
چند ماه پیش نیز یک رزمایش زیستی برای نخستین بار در راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران انجام شد و این رزمایش در ایستگاه اصفهان صورت گرفته که این رزمایش نیز بسیار موفقیت‌آمیز بود.
* لطفا در صورت امکان، پیرامون ویژگی‌های خاص این رزمایش که آن را نسبت به دیگر مانورهای اجرا شده متمایز می‌کند، توضیح دهید؟
مسئولان سازمان انرژی اتمی و سازمان پدافند غیرعامل برنامه‌های خوبی در این راستا مد نظر قرار داده‌اند و بدون شک پیش از برگزاری رزمایش، در زمینه اهمیت موضوع و جزئیات آن، اطلاع‌رسانی لازم را صورت می‌دهند.
* آیا از آمادگی کارگروه‌های اجرایی رزمایش رضایت دارید؟
خوشبختانه آمادگی‌های بسیاری در حوزه‌های مختلف مد نظر قرار گرفته و باید برای آمادگی‌های لازم در این راستا، اقدامات بسیار موثری صورت گیرد.  کارگروه‌های لازم در زمینه آگاه‌سازی مردم نیز اقدامات مختلف را انجام می‌دهند و در حوزه آشنایی مردم با فعالیت‌های صورت گرفته، کارگروه مستندسازی رزمایش، اقدام خواهد کرد.
* آیا استفاده از ظرفیت سازمان‌های مردم‌نهاد در این حوزه مد نظر قرار گرفته است؟
بدون شک با توجه به طرح رزمایش و در صورت نیاز، از ظرفیت‌های مختلف سازمان‌های مردم‌نهاد در حوزه‌های مختلف استفاده می‌شود تا بتوانیم در ادامه، بهترین نتایج را از اجرای آن کسب کنیم.

 

پنل کاربری