قرارگاه پدافند پرتویی
مردم یاری
»
تخلیه حدوداً 200 نفر از مردم ساکن اطراف سایت شهید احمدی روشن در رزمایش پرتوی کاشان
شناسه : 4079186
تاریخ ارسال : 14:23 - 1395/09/20

از آنجاییکه حفاظت و صیانت از مردم، یکی از وظایف اصلی سازمان پدافند غیرعامل در برابر حوادث می باشد، قرارگاه پدافند پرتوی به عنوان یک نهاد حاکمیتی وظیفه دارد در هنگام بروز حوادث هسته ای و پرتوی تمام تلاش خود را بکار گیرد تا مردم کمترین آسیب را ببینند، برای این منظور در قرارگاه پدافند پرتوی معاونتی تشکیل گردیده است به نام معاونت مردم یاری. در مصاحبه پیش رو که با کارشناس معاونت مردم یاری مهندس قلی زاده ترتیب داده ایم، با این معاونت و نقش آن در قرارگاه پدافند پرتوی، بیشتر آشنا می شویم

آقای قلی زاده با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادید،لطفاً واژه مردم یاری را برای ما تعریف کنید

ابتدا تشکر میکنم بابت تدارک این مصاحبه، در پاسخ به سؤال شما باید عرض کنم: مردم یاری عبارت است از مجموعه اقداماتی که شامل سازماندهی،آموزش، ایجاد آمادگی، تمرین، جستجو و نجات، تخلیه و اسکان اضطراری، راهبری منابع و پشتیبانی عمومی و مدیریت اجساد برای آحاد مردم در حوادث پرتوی می باشد که این اقدامات  با استفاده از ظرفیت های مردمی و دستگاه های اجرایی صورت می پذیرد و هدف از آن کاهش آسیب پذیری، تسهیل مدیریت بحران و تداوم ارائه خدمات ضروری به مردم می باشد.

اصولاً هدف از ایجاد معاونت مردم یاری در قرارگاه پدافند پرتوی چیست؟

قبل از پاسخ به این سؤال شما لازم است که یک شناختی از قرارگاه پدافند پرتوی داشته باشیم قرارگاه پدافند پرتوی ساختاری سازمان یافته است که مسئولیت صیانت و حفاظت از کشور و آحاد مردم را در مقابله با هر نوع حادثه هسته ای و پرتوی که خارج از سایت هسته ای باشد را بر عهده دارد. با توجه به اینکه مردم یکی از عناصر اصلی هر جامعه ای هستند لذا برای حفاظت و بکارگیری ظرفیتهای این عنصر مهم (مردم) در برابر حوادث پرتوی، معاونتی تحت عنوان معاونت مردم یاری در قرارگاه پدافند پرتوی تشکیل گردیده است که مسئولیت سیاست‌گذاری، برنامه­ ریزی، هدایت، راهبری،  مدیریت و آموزش جامعه (احاد مردم) و دستگاه‌های اجرایی کشوری و لشگری به منظور کاهش آسیب ­پذیری، تسهیل مدیریت بحران، تداوم ارائه خدمات ضروری به مردم و صیانت از سرمایه­ های انسانی را برعهده دارد.

با توجه به انجام رزمایش پرتوی اخیر در منطقه عمومی کاشان و فعالیت کارگروه های مردم یاری در این رزمایش توضیحاتی در مورد ساختار این کارگروه ها ارائه نمایید.

کارگروه ­های مردم ­یاری در پاسخ به حوادث پرتوی شامل کارگروه­ جستجو و نجات، تخلیه و اسکان و مراقبت جمعی، کارگروه­ خدمات و تأسیسات زیربنایی و کارگروه­ مدیریت اجساد می­باشد. هر کدام از این کارگروه­ها شامل گروه­ها و تیم­های عملیاتی تخصصی هستند که در طول رزمایش  نسبت به وظایف تعیین شده اقدام نمودند.

  تاکنون الگوی ساختار ملی در خصوص کارگروه ­های عملیاتی پاسخ به حوادث هسته­ ای و پرتوی در کشور وجود نداشت اما بر پایه این رزمایش، الگوی ساختار کلیه کارگروه ­ها و تیم­ های مردم­ یاری تهیه و تدوین گردیده شد، در این الگو ابتدا تمامی گروه­ ها و تیم های عملیاتی که می­ توانند به نوعی نقشی در پاسخ به نیازهای مردم­ یاری به جامعه در زمان بحران داشته باشند، دسته­ بندی و مرتب شده­ اند. میزان و تعداد گروه ­ها و تیم­ ها می­ تواند با توجه به شدت، محدوده متأثر، میزان جمعیت، اقلیم جغرافیایی، امکانات و تجهیزات، توپوگرافی، دسترسی راه­ های مواصلاتی و... شهرستان، منطقه و استان حادثه دیده متغییر و متعدد گردد.

به نظر شما مهم­ترین اقداماتی که در حوزه مردم­ یاری در رزمایش کاشان صورت  گرفت چه مواردی بود؟

با توجه به برنامه ­ریزی ­های صورت گرفته از سوی معاونت برای رزمایش از جمله هماهنگی­ ها و توجیه کارگروه ­های مردم ­یاری، راهبری و هدایت آن­ها و...، فعالیت­ها و اقدامات خوبی در حوزه مردمی انجام گردید. یکی از مهم­ترین اقداماتی که در حوزه مردمی در رزمایش کاشان صورت گرفت که آن را متمایز از رزمایش ­های گذشته نمود، تخلیه حدوداً 200 نفر از مردم ساکن اطراف سایت هسته­ ای بود که به صورت واقعی انجام گردید.

در پایان لطفاً در مورد برنامه های بلند مدت و کوتاه مدت معاونت مردم یاری توضیحاتی ارائه بفرمایید

از جمله  برنامه های بلند مدت این معاونت

 • هماهنگی برای برگزاری دوره‌های آموزشی بین‌المللی در خصوص جستجو  و نجات، تخلیه و اسکان، خدمات و تأسیسات زیربنایی و مدیریت اجساد در حوادث پرتوی
 • ایجاد و تجهیز تیم‌های تخصصی جستجو  و نجات، تخلیه و اسکان، خدمات و تأسیسات زیربنایی و مدیریت اجساد در حوادث پرتوی
 • تهیه و تدوین طرح ملی و استانی بسیج منابع در مقابله با حوادث پرتوی
 • انعقاد تفاهم‌نامه همکاری با سازمان‌های هلال احمر، بسیج، اورژانس، آتش‌نشانی، شهرداری، نیروی انتظامی و...  در مقابله با حوادث پرتوی
 • ایجاد و راه‌اندازی تیم‌های داوطلب بسیجی برای آموزش و همکاری در حوادث پرتوی(امداد و نجات، تخلیه و اسکان و...) و رزمایش‌های آن
 • آموزش تیم‌های تخصصی جستجو  و نجات، تخلیه و اسکان، خدمات و تأسیسات زیربنایی و مدیریت اجساد در حوادث پرتوی
 • حمایت از پایان‌نامه و رساله مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکتری در حوزه جستجو  و نجات، تخلیه و اسکان، خدمات و تأسیسات زیربنایی و مدیریت اجساد در حوادث پرتوی و ... می باشد.

در مورد برنامه های کوتاه مدت نیز این موارد مورد نظر معاونت می باشد:

 •  تهیه و تدوین دستورالعمل جستجو و نجات، تخلیه و اسکان و مدیریت اجساد حوادث پرتوی در حوادث پرتوی
 •  تهیه و تدوین الگوی مدیریت مردم ­یاری در حوادث هسته ­ای
 •  تهیه طرح و تجهیز تیم­های کارگروه ­های جستجو و نجات، تخلیه و اسکان و مدیریت اجساد حوادث پرتوی قرارگاه­ های استانی
 •  تهیه و تدوین طرح استانی مردم ­یاری(با اولویت استان­های تهران، بوشهر، اصفهان)

 

 

پنل کاربری