قرارگاه پدافند پرتویی
مردم یاری
»
معاون مردم‌یاری قرارگاه پدافند پرتوی مطرح کرد؛ برنامه‌ریزی‌های اولیه برای تشکیل سازمان جوانان در حوزه پدافند پرتوی در دست اقدام می باشد
شناسه : 148898
تاریخ ارسال : 11:04 - 1395/01/16

امروزه توجه به ظرفیت‌های مختلف مردمی در حوزه‌های عمومی و خدماتی و بحرانهای ناشی از عوامل طبیعی یکی از مهم‌ترین مسائل مد نظر به شمار می‌رود و برنامه‌ریزی‌های بسیاری در این زمینه از سوی دستگاه‌های مختلف می بایست انجام شود.

موضوع حوادث پرتوی نیز یکی از مهم‌ترین مواردی است که در سال‌های گذشته، توجه به آن از سوی دستگاه‌های مختلف مد نظر قرار گرفته و این مسئله باعث شده که تشکیل سازمان‌های مختلف مردمی و استفاده از سازمان‌های مردم‌نهاد در این حوزه، بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

به گفته بسیاری از مسئولان حوزه پدافند غیرعامل کشور، آگاه‌سازی مردم در حوزه  پدافند غیرعامل پرتوی به عنوان یکی از اصول اساسی به شمار می‌رود و باید کاری کرد تا در این زمینه از ظرفیت‌های مختلف مردم استفاده شود.

سازمان‌های مردم‌نهاد که امروزه در همه جای جهان مورد استفاده بسیاری از کشورها برای آگاه‌سازی مردمی به شمار می‌روند، یکی از ظرفیت‌های اساسی در این راستا به شمار می‌روند که این ظرفیت، باید امروزه در کشور ما و در حوزه پدافند غیر عامل مورد استفاده قرار گیرند.

مهندس رمضانی، معاون مردم‌یاری قرارگاه پرتوی سازمان پدافند غیرعامل کشور در گفتگو با خبرنگار روابط عمومی قرارگاه پدافند پرتوی کشور به اهمیت توجه به استفاده از ظرفیت‌های مردمی در حوزه تمرینها و رزمایش‌ها و همچنین یاری رسانی به مردم در حوادث هسته‌ای اشاره کرد و در این زمینه توضیحاتی ارائه کرد.

 اجازه دهید درباره استفاده از ظرفیت مردمی در حوزه پدافند غیرعامل بپرسیم. به نظرتان این موضوع در حال حاضر تا چه اندازه اهمیت دارد و چه برنامه‌هایی در این زمینه مد نظر قرار گرفته شده است؟

یکی از مهم‌ترین نکات مد نظر ما، استفاده از ظرفیت‌های مردم در برنامه‌های آینده قرارگاه به شمار می‌رود و در این زمینه برنامه‌ریزی‌های مختلفی صورت گرفته است.  به دنبال آن هستیم که سازمان جوانان و سازمان داوطلبان در بحث حوادث پرتوی ایجاد کرده و آن را فعال کنیم تا ساختار مد نظر بتواند در حوادث پرتوی به ما کمک کند.

ما به دنبال آن هستیم که از زیرساخت‌های اساسی و مدیریتی را در بحث مردم‌یاری ایجاد کنیم زیرا این زیرساخت‌ها در زمان بحران پرتوی کمک قابل توجهی به ما می‌کند و فعالیت‌ها را به شکلی پیش می‌برد تا ما در کمترین زمان و با دقت بسیار زیاد و با هزینه کمتراز ظرفیت مردم در مواقع بحرانی به خوبی استفاد کنیم. مردم باید در این زمینه آموزش‌های لازم را کسب کنند و تجهیز شوند تا در زمان وقوع حوادث پرتوی و هسته‌ای به هموطنان و دستگاههای اجرایی کشوری و لشکری کمک کنند .در واقع هدف اصلی ما این است که سازماندهی و ساماندهی مردم در یاری رسانی به دستگاههای اجرایی و خود مردم توسط سازمانهای مردم نهاد انجام پذیرد .

از نگاه شما مهم‌ترین وظیفه مردم در این راستا چیست و برای عملیاتی شدن این وظیفه، باید چه اقداماتی انجام داد؟

در واقع در حال حاضر ما به دنبال آن هستیم که مردم و سازمان‌های مردم نهاد که در اصطلاح سازمانهای مردم نهاد (سمن‌ها) هستند، شناسایی شوند و در این زمینه مورد استفاده قرار گیرند. تجربه سایر کشورها نشان داد که در تمام کشورهای دنیا استفاده از مردم و جدا کردن دولت از این زیرساخت‌ها (سازمتنهای مردم نهاد)کمک بسیار زیادی خواهد کرد.

حضور و بروز مردم در تمام حوادث در تمام نقاط کشور باعث می‌شود که روند کار و فعالیت‌های ما سرعت بسیار زیادی داشته باشد. با توجه به این موضوع، در صورت استفاده از مردم در حوزه‌های امداد و نجات ،پشتیبانی عمومی ،خدمات رسانی  و مواردی در بخش روحی و روانی و انجام فعالیت‌های مختلف مشکلات و هزینه ما را بسیار به حداقل می‌رسند.

از نظر شما کدام سازمان در زمینه تعامل بین مردم و سازمان‌های مختلف و همچنین دستگاه‌های دولتی شایستگی‌های لازم را دارد؟ آیا امکان تشکیل سازمانی برای تعامل درست در این زمینه وجود دارد؟

یکی از مشکلات اساسی موجود در سازمان‌ها، ارتباط مردم و سازمان‌های مردم‌نهاد با دستگاه‌های اجرایی است. اولویت ما این است که بتوانیم ساختار منسجمی را در سازمان پدافند غیرعامل برای اینگونه سازمان‌ها طراحی کنیم درواقع نوع ارتباط این سازمان‌ها با دستگاه‌های اجرایی و سطح ورود آنها در حوادث هسته‌ای باید به میزان قابل توجهی مشخص و معین گردد چرا که تعریف ساختارسیستماتیک و فرایند محوربرای ما بسیار مهم می باشد و باعث می‌شود همه دستگاه‌های دولتی در ارائه خدمات به مجموعه‌ها دقت لازم را کنند و هم مردم بدانند پشتوانه دولتی وجود دارد تا برخی ظرفیت‌ها و تجهیزات را در اختیار آنها قرار دهند.

انچه مورد نظر است شناسایی ظرفیت‌ها ی مردمی و آموزش‌های واختصاص تجهیزات مورد نیاز سازمان‌ها بعد از تشکیل سازمان مد نظر نیز یکی از مهم‌ترین مسائل به شمار خواهد رفت.

نگاه شما به ایجاد سازمان جوانان و سازمان داوطلبان در حوزه حوادث پرتوی چیست؟

به نظر من این افراد می‌توانند در سطوح مختلف سنی کارهای زیادی انجام دهند. سازمان جوانان ما برای گروه‌های سنی پایین تر مد نظر قرار گرفته و به نظر می‌رسد که مراکز آموزشی بهترین جا برای جذب این افراد هستند. از سوی دیگر این چهره‌ها، سفیران پدافند غیرعامل پرتوی و مقابله با حوادث هسته‌ای در خانواده‌های خود به شمار می‌روند.

این عزیزان عملاً اگر به صورت الگو و سازمان‌دهی شده باشند، نمایندگان ما در همه خانواده‌ها خواهند بود و با تشکیل سازمان جوانان و استفاده از ظرفیت‌های آنها، در آینده نزدیک کمترین  دغدغه‌ در این زمینه وجود خواهد داشت.

آیا فعالیت‌های آغازین برای تشکیل سازمان جوانان و سازمان داوطلبان در حوزه پدافند پرتوی شکل گرفته است؟

به دنبال آن هستیم که این اتفاق به سرعت و در اولین فرصت ممکن صورت گیرد، هرچند که هنوز در این زمینه اقدامات اجرایی لازم صورت نگرفته است. با این حال تلاش می‌کنیم که شناسایی این مراکز و نحوه ارتباط آنها با دستگاه‌های اجرایی را انجام دهیم و هرچه سریع‌تر، اقدامات مورد نظر در این زمینه را اجرایی کنیم. همچنین شناسایی نحوه آموزش، ارائه تجهیزات و موارد دیگر مد نظر ما قرار دارد تا ساختار منسجمی در این زمینه پیش‌بینی کرده و تشکیل آن را به سرعت و در نخستین فرصت اجرایی کنیم.

ظرفیت‌های مد نظر قرارگاه پدافند پرتوی در حوزه فعالیت‌های مردمی طی رزمایش آینده این سازمان تا چه حد مورد استفاده قرار می‌گیرد؟

این موضوع در اولویت‌های ما قرار دارد و به دنبال آن هستیم که در کارگروه‌های موجود برای رزمایش، سازمان‌های مردم نهاد را شناسایی کرده و در زمینه آموزش و استفاده از توان آنها به خوبی انجام پذیرد. 

پنل کاربری