قرارگاه پدافند پرتویی
اطلاع رسانی
»
معاون اطلاع رسانی قرارگاه پدافند پرتوی: بالا بردن سطح آگاهی مردم نسبت به مقابله با حوادث پرتوی یکی از مهمترین اهدف قرارگاه پدافند پرتوی است.
شناسه : 4557623
تاریخ ارسال : 10:58 - 1398/03/04

بی شک یکی از حوزه‌هایی که در هنگام بروز حادثه نقش کلیدی دارد، حوزه اطلاع رسانی‌ است. و بدون تردید در حوادث پرتوی و هسته‌ای، این حوزه با مأموریت اطلاع رسانی سریع و به موقع، نقش بیشتری را در حادثه به عهده می‌گیرد. در همین راستا برای آشنا شدن با معاونت اطلاع رسانی قرارگاه پدافند پرتوی کشور و مأموریت‌های آن، با آقای دکتر محمدحسین اسماعیلی معاون محترم معاونت اطلاع رسانی قرارگاه پدافند پرتوی مصاحبه‌ای را ترتیب داده‌ایم که در ادامه شما را به خواندن این مصاحبه دعوت می‌نماییم.

آقای دکتر با تشکر از فرصتی که در اختیار ما قرار داید به عنوان اولین سؤال، هدف از ایجاد معاونت اطلاع رسانی قرارگاه پدافند پرتوی چه بوده است؟

بسم الله الرحمن الرحیم قبل از اینکه پاسخ سؤال شما را بخواهم بدهم لازم است ابتدا به مأموریت قرارگاه پدافند پرتوی اشاره کوتاهی کنم، قرارگاه پدافند پرتوی مسئولیت سیاست‌گذاری، فرماندهی و مدیریت، راهبری و هدایت دستگاه‌های اجرایی کشوری و لشگری برای پیشگیری و مقابله با تهدیدات و حوادث پرتوی و پیامدهای ناشی از آن را در سطوح مختلف بر عهده دارد، یعنی اگر حادثه‌ای اتفاق افتاد و بخش زیادی از مردم درگیر این حادثه شدند قرارگاه پدافند پرتوی جهت هماهنگ کردن دستگاه‌های کشوری و لشکری برای پاسخ به این حادثه وارد عمل می‌شود  و در همین راستا یکی از وظایف مهم این قرارگاه، اطلاع رسانی، هدایت افکار عمومی و آرامش بخشی مردم در حوادث پرتوی می‌باشد. از همین رو برای انجام این وظیفه بسیار مهم، در قرارگاه پدافند پرتوی معاونتی با نام معاونت اطلاع رسانی و مدیریت افکار عمومی تشکیل گردیده که این معاونت سه هدف را دنبال می‌کند، اول بالا بردن سطح آگاهی مردم در مقابله با حوادث پرتوی از طریق انتشار جزوات آموزشی، پوستر، فیلم، فضای مجازی، نشریات تخصصی و .... که این مورد قبل از وقوع حادثه می‌باشد، دومین هدف، اطلاع رسانی دقیق در هنگام وقوع حادثه به مردم و مسئولین می‌باشد به نحوی که مردم بدانند که چگونه باید رفتار کنند و مسئولین نیز در جریان دقیق حادثه قرار بگیرند و سومین هدف رصد و پایش رسانه‌های بیگانه و مقابله با شایعه‌سازی احتمالی آنها می‌باشد. البته لازم به ذکر است که وظیفه معاونت اطلاع رسانی هماهنگ کردن دستگاه‌های مرتبط با حوزه اطلاع رسانی و مدیریت افکار عمومی جهت نیل به این اهداف می‌باشد.

در مورد برنامه های معاونت اطلاع رسانی توضیحاتی را ارائه بفرمایید.

با عنایت به اینکه یکی از اهداف این معاونت بالا بردن سطح آگاهی مردم در مقابله با حوادث پرتوی می‌باشد و این امر از راه‌های مختلفی امکان پذیر است، برای اینکه بهترین روش‌ها را برای بالا بردن این سطح آگاهی پیدا کنیم باید شناخت بهتری نسبت به جامعه هدف بدست بیاوریم از این رو برنامه کوتاه مدت این معاونت تهیه پیوست فرهنگی از مناطق مسکونی همجوار تأسیسات هسته‌ای می‌باشد. در پیوست فرهنگی ما از زوایای مختلفی جامعه هدف را مورد بررسی قرار می‌دهیم تا بتوانیم مناسب‌ترین روشها را برای انتقال محتوا به مردم انتخاب کنیم به عنوان مثال، بررسی می‌کنیم که مردم منطقه با چه رسانه‌ای بیشتر تعامل دارند یا اینکه به کدام تریبون اعتمادشان بیشتر است و موارد دیگر. این یکی از برنامه‌های کوتاه مدت ما است از دیگر برنامه‌های کوتاه مدت می‌توان به تهیه و تولید نشریات و جزوات آموزشی، بروز رسانی سایت قرارگاه، تهیه و تولید فیلم‌های مستند در حوزه پدافند پرتوی و برگزاری همایش‌های تخصصی اشاره نمود.

در مورد برنامه‌های میان مدت باید بگویم برنامه‌های میان مدت معاونت بیشتر رزمایش محور است. همانطور که می‌دانید قرارگاه پدافند پرتوی در این سال‌ها چندین رزمایش به صورت استانی برگزار کرده که معاونت اطلاع رسانی نیز مسئولیت هدایت کارگروه اطلاع رسانی و مدیریت افکار عمومی را برعهده گرفته است. اما با توجه به استانی بودن این رزمایش‌ها و نیاز به هماهنگی‌های گسترده برای اجراء آن، فاصله زمانی میان برگزاری رزمایش تا حدودی زیاد می‌باشد بنابراین معاونت اطلاع رسانی به عنوان برنامه میان مدت در نظر دارد رزمایش‌های تخصصی به صورت کوچک اجراء نماید در همین راستا معاونت اطلاع رسانی در حال بررسی تکنولوژی واقعیت مجازی یا (VR) برای انجام رزمایش با کمک از این تکنولوژی می‌باشد که تاکنون قدم های خوبی در این زمینه برداشته شده است و در حال مذاکره با تیم‌های تخصصی در این زمینه می باشیم.

معاونت اطلاع رسانی تاکنون چه اقداماتی را برای بالا بردن سطح آگاهی مردم جهت مقابله با حوادث پرتوی انجام داده است؟

معاونت اطلاع رسانی در چندین حوزه مختلف فعالیت‌هایی را جهت بالا بردن سطح آگاهی مردم انجام داده است که از مهمترین آنها می‌توان به تهیه پیوست فرهنگی استان بوشهر و شهرستان کاشان، تهیه و تولید 10 شماره نشریه تخصصی پدافند پرتوی، تولید اینفوموشن معرفی قرارگاه پدافند پرتوی، تهیه و تولید مستند اهل هلیله که این مستند در هفته پدافند غیرعامل سال 96 از شبکه‌های مختلف سیمای ج.ا.ا پخش گردید، طراحی سایت تخصصی و بروز رسانی آن، برگزاری همایش تخصصی در دانشگاه شهید بهشتی در اسفند ماه سال 97، ترجمه و صداگذاری چندین فیلم مستند در حوزه پدافند پرتوی و نمایش بعضی از آنها از شبکه‌های سیما اشاره کرد، همچنین برای اولین بار در کشور در رزمایش شهرستان کاشان از رادیو محلی جهت اطلاع رسانی به مردم رونمایی گردید که این هم یکی از فعالیت‌های مهم معاونت اطلاع رسانی قرارگاه پدافند پرتوی بود.

ارتباط معاونت اطلاع رسانی با سازمان های مختلف به چه شکل می‌باشد؟

یکی از کارگروه‌های استانی کارگروه اطلاع رسانی و مدیریت افکار  عمومی می باشد در این کارگروه نمایندگان سازمان‌هایی که به حوزه اطلاع رسانی مربوط می‌شوند حضور دارند که شامل  سازمان صدا و سیما، وزارت فرهنگ و ارشاد، سازمان تبلیغات اسلامی، شهرداری و چندین سازمان دیگر است. با توجه به حضور این سازمان‌ها، معاونت اطلاع رسانی به منظور انتقال هر چه بهتر محتوا به مردم نیازمند ارتباط حداکثری با این سازمانها می‌باشد لذا تاکنون ارتباط خوبی با دستگاه‌های مربوطه برقرار نموده و تلاش می‌کند این تعاملات هرچه بیشتر توسعه یابد.

با توجه به نزدیک بودن اجراء رزمایش استان بوشهر نقش معاونت اطلاع رسانی را در این رزمایش شرح دهید.

معاونت اطلاع رسانی از جمله معاونت‏های قرارگاه پرتوی است که بشدت درگیر مقدمات برگزاری رزمایش می‏باشد، به نحوی که جلسات مختلف هماهنگی جهت برگزاری رزمایش را مستند سازی و اطلاع رسانی می‌کند و در ادامه با تشکیل کارگروه اطلاع رسانی رزمایش، با همکاری با معاونت آموزش قرارگاه پدافند پرتوی کارگاه‌های آموزشی حوزه اطلاع رسانی را راه‌اندازی می‌نماید. یکی از کارهای مهمی کا ما در این رزمایش انجام می‌دهیم، تهیه پیوست فرهنگی در دو روستای هلیله و بندرگاه می‌باشد. همچنین در این رزمایش، مستند سازی خوبی توسط گروه حرفه‌ای صورت می‌پذیرد که انشاءالله بعد از پایان رزمایش این مستند از شبکه‌های مختلف سیما پخش خواهد شد. به هر صورت یکی از هدف های برگزاری رزمایش مشخص شدن نقاط قوت و ضعف دستگا‌های مختلف می‌باشد، معاونت اطلاع رسانی بعد از اتمام رزمایش مستند سازی مکتوب را آغاز می‌کند تا در آینده از این تجربیات رزمایش، بخوبی استفاده شود.

در پایان اگر مطلبی دارید بفرمایید

ابتدا تشکر می‌کنم بابت مصاحبه‌ای که ترتیب دادید، به عنوان جمله پایانی باید عرض کنم با توجه به احساس نیازی که در حوزه اطلاع رسانی در کشور به چشم می‌خورد و نیاز روز افزون مردم به داشتن آگاهی و اطلاعات، این معاونت بر اساس ماموریت ذاتی خود و در راستای مهمترین مأموریت سازمان پدافند غیرعامل که صیانت از مردم می باشد، اقدام به ساماندهی سایت و انتشار نشریات تخصصی در این زمینه نموده و آمادگی کامل جهت همکاری با دانشجویان و جوانانی که در حوزه اطلاع رسانی مانند گرافیک، مستند سازی، نویسندگی و موارد مشابه فعالیت دارند را دارد.

امیدوارم که هیچگاه حادثه‌ پرتوی در کشور اتفاق نیافتد اما تمام تلاش ما این است که با فرهنگ سازی به شکلی مردم را آگاه کنیم که اگر حادثه‌ای رخ داد، کمترین تلفات مردمی و آسیب‌ها را داشته باشیم و همیشه این شعار را سرلوحه فعالیت خود قرار می دهیم که پیشگیری بهتر از درمان است.

 

 

 

 

       

پنل کاربری