قرارگاه پدافند پرتویی
مقاله
»
ریاض هسته ای و خطر مسابقه تسلیحاتی در خاورمیانه
شناسه : 4532467
تاریخ ارسال : 10:04 - 1398/02/02

خبر رونمایی از راکتور هسته ای عربستان ،نگرانی هایی را در خصوص ایجاد «مسابقه تسیلحاتی» در خاورمیانه به وجود آورده است به ویژه در حالی که ریاض تلاش های خود را برای تولید موشک های بالستیک آغاز کرده است.

خبرگزاری شبستان،گروه بین الملل:کنگره آمریکا در چند ماه گذشته به شدت نگران تلاش های دولت «دونالد ترامپ» ،رئیس جمهوری این کشور برای عقد قرارداد و فروش فناوری های هسته ای به عربستان است.
 
طرح «چشم انداز 2030» ولیعهد سعودی که در سال 2016 میلادی ارائه شد خواستار آن است که عربستان نقش سوخت های فسیلی را در بخش انرژی و اقتصاد خود کاهش داده و یک سوم نیازهای انرژی خود را از منابع انرژی تجدید پذیر مانند انرژی خورشید،انرژی باد یا انرژی هسته ای تامین کند.
 
«پاسیفیک استاندارد» در گزارشی در این زمینه نوشت که «محمد بن سلمان» به این بهانه مدت هاست که گفتگوهای خود را با دولت ترامپ برای خرید طرح های نیروگاه های هسته ای از شرکت های آمریکایی آغاز کرده است.
 
اما بر اساس این گزارش،نمایندگان آمریکا نگران این هستند که طرح های کاخ سفید برای فروش تکنولوژی هسته ای به عربستان سعودی بدون اطلاع و تایید کنگره و بدون اینکه تضمینی از سوی ریاض برای عدم گسترش سلاح های هسته ای وجود داشته باشد منجر به تولید این سلاح ها در عربستان شود.
 
سری بودن گفتگوهای دولت ترامپ و ریاض در مورد فروش تکنولوژی هسته ای کار را به جایی رساند که نمایندگان آمریکا خواستار پاسخگویی از سوی «ریک پری»،وزیر انرژی این کشور شدند که اجازه داد شماری از کارخانه های آمریکایی اطلاعات بسیار مهم و حساس انرژی هسته ای را با عربستان سعودی در میان بگذارند.
 
«راشاتودی» چندی پیش در گزارشی اعلام کرد که «پری» مجوزهایی را برای شرکت های آمریکایی صادر کرده و به آنها اجازه داده بود تا «تکنولوژی هسته ای طبقه بندی نشده»را در اختیار سعودی ها قرار بدهند،اما جزئیات این توافقنامه ها از ترس آشکار شدن «اطلاعات تجاری خصوصی» هرگز عمومی نشد.
 
با وجود همه این اعتراض ها،همکاری هسته ای میان ریاض و واشنگتن ادامه پیدا کرد تا آنجا که حالا عربستان آماده رونمایی از اولین راکتور هسته ای خود شده است.
 
گزارش رونمایی از اولین راکتور هسته ای را روزنامه «گاردین» حدود دو هفته پیش منتشر کرد.
 
در این گزارش آمده است که تصاویر ماهواره ای نشان می دهند اولین راکتور هسته ای در ریاض آماده بهره برداری است و تا چند ماه دیگر از آن رونمایی می شود.
 
عربستان سعودی مدعی است که صرفا توانایی های غیر نظامی را در فعالیت های هسته ای دنبال می کند اما در عین حال بر گرفتن حق خود در خصوص کار بر روی چرخه سوخت و غنی سازی اورانیوم که می تواند زمینه را برای توانایی های هسته ای نظامی در سال های پیش رو فراهم کند،تاکید دارد.
 
همکاری ترامپ با عربستان در شرایط تاکید ریاض بر غنی سازی اورانیوم و با توجه به خروج جنجالی ترامپ از توافق هسته ای بین المللی 2015 با ایران با ادعای اینکه تهران به دنبال غنی سازی اورانیوم برای ساخت بمب اتمی است،سوالات بسیاری را در اذهان عمومی به وجود آورده است.
 
سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا آمریکا که ادعای منع گسترش سلاح های اتمی در جهان را دارد و کشورهایی مانند ایران و کره شمالی را به همین بهانه با تحریم های بسیار سخت مواجه کرده،می تواند مانع عربستان از دستیابی به سلاح هسته ای شود؟
 
«نیوزویک» در گزارشی در این زمینه نوشت:ترامپ ایران را متهم به سوء استفاده از کاهش تحریم ها برای تولید سلاح های هسته ای به نفع گروه های شبه نظامی در خارج از این کشور و توانایی مالی برای تولید موشک های هسته ای کرد و با این توجیه از توافق هسته ای با ایران خارج شد.
 
این در حالی است که با وجود آگاهی از حمایت عربستان از گروه های تروریستی در خارج از مرزهای این کشور ،دولت ترامپ همچنان متعهد به ارائه تکنولوژی هسته ای به عربستان است.
 
از سوی دیگر بر اساس گزارش «نیوزویک» اگرچه صلح آمیز بودن برنامه هسته ای ایران از سوی آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده و عربستان هم مدعی است که برنامه هسته ای اش کاملا صلح آمیز هست باز هم شرایط موجود نگرانی هایی را در خصوص ایجاد «مسابقه تسیلحاتی» در خاورمیانه به وجود آورده است به ویژه در حالی که ریاض تلاش های خود را برای تولید موشک های بالستیک خود برای رقابت با تهران در منطقه آغاز کرده است.
 
آمریکا و رژیم صهیونیستی که در مقابل بسیاری از کشورهای جهان از جمله روسیه،چین،فرانسه،آلمان ،بریتانیا و اتحادیه اروپا به خاطر حمایت آنها از توافق هسته ای با ایران ایستاده اند خود نسبت به صنعت هسته ای عربستان ابراز علاقه کرده اند.
 
این در حالی است که یکی از سیاست های نمایشی رژیم صهیونیستی این است که مانع دستیابی هر یک از کشورهای همسایه (که دارای پیمان صلح با اسرائیل نیستند ) به پیشبرد برنامه هسته ای شود .
 
از سوی دیگر با توجه به ائتلاف تاکتیکی با عرستان سعودی در برابر ایران،رژیم صهیونیستی می تواند منافع بلندمدت خود را قربانی منافع کنونی اش در ارتباط با ریاض کند.
 

 

بر این اساس ،هیچ بعید نیست که واشنگتن و تل آویو برای برآورده کردن منافع جاه طلبانه منطقه ای خود چشم بر روی همه نمایش های قبلی خود ببندند و به عربستان،متحد دیرینه خود اجازه دهند تا به سلاح هسته ای دست پیدا کند.
پنل کاربری