قرارگاه پدافند پرتویی
مقاله
»
رویای اتمی سعودی، تعبیر تیغ و زنگی
شناسه : 4509044
تاریخ ارسال : 11:37 - 1397/12/04

 ایرنا -دستیابی به فناوری هسته ای وسلاح اتمی گرچه همواره رویای مقامات عربستانی بوده اما به نظرمی رسد این رویا با همراهی دولت 'دونالد ترامپ' به تعبیر نزدیک شده و بتدریح رنگ واقعیت می گیرد.

عربستان طی چند سال اخیر در پی جابجای قدرت در سطوح بالای حاکمیتی و جلوس 'محمد بن سلمان' جوان به منصب کلیدی ولیعهدی، دوران متفاوتی را سپری کرده و با فاصله گیری از منش صبورانه سابق، درباور خود، برای قدرت نمایی و چشم زهره رفتن از رقیبان منطقه ای، به برجسته و استفاده کردن از توان نظامی خود پرداخته که نمونه بارز این رویکرد در حمله گسترده نظامی به یمن عیان شد. 
اما به نظر می رسد این بروز توان دفاعی و نیز انعقاد قراردادهای چند صد میلیارد دلاری خرید سلاح، نتوانسته از عطش سیری ناپذیر عربستان برای تقویت روحیه تهاجمی - نظامی بکاهد و انتشار خبر تلاش مشاوران دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای انتقال فناوری اتمی به ریاض، پرده از نیت مقامات این کشور برای حرکت به سمت دستیابی به سلاح هسته ای را کنار زد.
روزنامه'واشنگتن پست' به تازگی در گزارشی از تلاش مشاوران و منصوبان ارشد رییس جمهوری آمریکا برای فروش تجهیزات حساس هسته ای به عربستان خبر داد. 
این روزنامه آمریکایی بااستناد به گزارش 24 صفحه ای که «الیجا کامینگز» رئیس کمیته نظارتی مجلس نمایندگان آمریکا منتشر کرده، افزوده که این تلاش ها از دو سال پیش با وجود مخالفت اعضای شورای امنیت ملی آمریکا، با هدایت «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی سابق رئیس جمهوری آمریکا و سپس «ریک پری» وزیر انرژی دولت ترامپ به عنوان یکی از جدی‌ترین موافقان این اقدام صورت پذیرفته است.
سال گذشته نیز نشریه آنلاین«پروپابلیکا» در گزارشی تصریح کرد که از آغاز به کار دولت ترامپ، گروهی از سیاستمداران و سرمایه‌داران آمریکایی در حال لابی برای نهایی کردن پروژه توسعه تأسیسات هسته‌ای عربستان سعودی بوده‌اند.
نشریه پروپابلیکا دراین گزارش، شرکتی با نام «رونق و نیروی صلح بین‌المللی»(International Peace Power & Prosperity) یا به اختصار «آی‌پی3» (IP3) را به عنوان مرکز هماهنگ کننده این فعالیت ها معرفی وتصریح کرده که مدیریت این شرکت را«مایکل هیوئیت» برعهده داردکه از آشنایان«تام باراک» سرمایه‌دار و از دوستان نزدیک رئیس جمهوری آمریکا است.
اقدام پنهان دولت جمهوریخواه مستقر کاخ سفید در فروش تجهیزات هسته ای به عربستان، در حالی رسانه ای شده که مجلس نمایندگان آمریکا 25بهمن ماه امسال طرح قطع حمایت از ائتلاف متجاوز سعودی به یمن را با 248 رای موافق در برابر 177 رای مخالف به تصویب رساند.
 
** آغاز عربستان 
نیت عربستان برای کسب توانایی هسته ای در سال 1994 میلادی از سوی نماینده سابق این کشور در سازمان ملل متحد افشا شد.
'محمد الخلیوی' در آن سال، پس از کناره گیری از سمت خود و پذیرش پناهندگی آمریکا، مدعی شد که کشور متبوعش در طرح های متعددی از جمله در مرکز تحقیقات هسته ای 'الخارج' در مجموعه نظامی السلیل' بمنظور دستیابی به توانایی هسته ای، فعالیت می کند.
به گفته وی، برنامه های کسب توان هسته ای عربستان پس از وقوع جنگ در سال 1973میلادی، میان اعراب و رژیم صهیونیستی بنا نهاده شد.
گرچه معطوف به این گفته، انگیزه حرکت عربستان به سمت توان هسته ای را می توان مهار رژیم صهیونیستی وایجاد توازن دفاعی با این رژیم تبیین کرد، اما چرخش 180 درجه ای مقامات سعودی در همپیمانی و همسویی با تل آویو در سال های اخیر برای مقابله با جمهوری اسلامی ایران، مسیر ریاض را دچار 'دگردیسی' کرده است.
موسسه علوم و امنیت بین المللی واشنگتن فروردین سال گذشته(1396) در گزارشی اعلام کرد: عربستان به شکلی فعالانه بدنبال دستیابی به سلاح های اتمی و کشتار جمعی است تا بتواند به این طریق به رقابت با ایران که توانسته برنامه هسته ای خود را به شکل مستقل پیش ببرد، رقابت کرده و تهران را به لحاظ نظامی مهار کند.
این موسسه تحقیقاتی، وظیفه تمرکز بر رصد فعالیت های مختلف در سراسر جهان پیرامون موضوع اشاعه تسلیحات اتمی را بر عهده دارد. 
در گزارش این موسسه آمده است:عربستان در مراحل اولیه توسعه یک برنامه هسته ای است و از این پس نیز قرار است به شکل فعال تری در جستجوی یک سلاح اتمی باشد.
موسسه علوم و امنیت بین المللی واشنگتن در گزارش خود به نقل از یکی از مقامات اتحادیه اروپا تاکید کرد: عربستان از اوایل سال 2014 میلادی بدنبال متخصصان علوم و مهندسی بوده تا نیازهای خود را برای به دست گرفتن تمامی جنبه های راه اندازی چرخه سوخت اتمی رفع سازد.
به اذعان این موسسه، قرار است این تحقیقات که هدف نظامی دارد، در پوشش یک برنامه اتمی غیر نظامی و صلح آمیز دنبال و بگونه ای طراحی شود که هیچ نشانی از تمایل عربستان برای رسیدن به سلاح هسته ای را در بر نداشته باشد.
موسسه علوم و امنیت بین المللی واشنگتن در گزارش خود به صراحت عنوان کرد: اکنون و با توجه به وضعیت توسعه برنامه هسته ای عربستان، این کشور نیاز به چندین سال زمان برای تامین زیرساخت های هسته ای لازم در راستای رسیدن به سلاح اتمی دارد.اما تمامی نشانه های کنونی موجود حاکی از آن است که هدف اصلی ریاض رسیدن به سلاح اتمی است.
آنچه که تحلیل موسسه علوم و امنیت بین المللی واشنگتن را به واقعیت نزدیک می سازدوبیانگر پیگیری'شاخه فرعی'ازبرنامه هسته ای عربستان جهت سوق به سلاح اتمی است، استفاده از موشک های دوربرد در رژه نظامی ارتش سعودی در سال 2014 میلادی بود.
عربستان در رژه ای به نام 'شمشیر عبدالله' در یک پایگاه نظامی شهر 'حفر الباطن' از موشک های دوربرد با سوخت مایع 'دی اف 3' رونمایی کرد.
سایت صهیونستی 'دبکا' در گزارشی با اشاره به برگزاری این رژه نظامی اعلام کرد:عربستان نخستین کشور در خاورمیانه است که آشکارا موشک های هسته ای 'دی اف 3' را با برد 2650 کیلومتر به نمایش گذاشته است.
به نوشته این سایت صهیونیستی، نمایش چنین موشک هایی به معنای اعلام عمومی این موضوع است که عربستان موشکی که قادر به حمل کلاهک هسته‌ای‌ و آماده استفاده علیه ایران است، ‌به کار گیرد.
 
عربستان با این اقدام، صریحا اعلام کرد که به سلاح هسته ای دست پیدا کرده و آماده استفاده از آن است.
پنل کاربری