قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
سردار جلالی: تمامی استان‌های هسته‌ای طرح پدافندی دارند
شناسه : 4747576
تاریخ ارسال : 12:22 - 1399/04/16

سردار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور (پنجشنبه 12 تیرماه) در برنامه گفتوگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما اظهار داشت: فناوری، امروز در قالب زیرساخت های یک کشور به ارائه خدمت پرداخته و به جز لاینفک زندگی مردم تبدیل شده است.

سردار جلالی با بیان اینکه، ضمن اینکه از فناوری استفاده می‌کنیم باید مراقب باشم تا درگیر آسیب‌ها و تهدیدات آنها نشویم، متذکر شد:ش برای مثال ما امروز از فناوری هسته‌ای برای تشخیص و درمان استفاده می‌کنیم اما به طور طبیعی همین فناوری اگر به ملاحظات ایمنی آن توجه نشود می تواند آسیب هایی به همراه داشته باشد.

سردار جلالی تصریح کرد: سیاست کلی نظام در حوزه شیمیایی، هسته‌ای و بیولوژیکی، ماموریت‌هایی را به سازمان پدافند غیرعامل داده است. برای انجام این ماموریت‌ها ساختار های لازم و تدوین قوانین و برنامه‌های لازم در دستور کار بوده و ما چهار قرارگاه پدافند شیمیایی، پدافند هسته‌ای، پدافند زیستی و سایبری را ایجاد کرده‌ایم.

وی ادامه داد: به طور مثال در حوزه تهدیدات هسته‌ای، برای کنترل پیامد‌های هسته‌ای و پرتوی قرارگاه پدافند هسته‌ای داریم و همه تمرکز بر موضوع نشت صنعتی و یا حوادث امنیتی منجر به نشت معطوف است.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تصریح کرد: برای آمادگی در مواجهه با چنین حوادثی اولا ساختار قرارگاه پدافند هسته‌ای را با مسئولیت استانداران در 7 استان هسته‌ای کشور سازماندهی کرده‌ایم. فرمانده سپاه استان را به عنوان جانشین قرارگاه منصوب کرده ایم و بدین ترتیب رابطه بین بخش نیروهای مسلح و کشوری را تعیین تکلیف کرده‌ایم. برای هر 7 استان طرح پدافند هسته‌ای تهیه کرده‌ایم و در تمام آنها این طرح به منظور کسب آمادگی و مشخص شدن نقاط ضعف، در رزمایش هایی تمرین شد.

وی با بیان اینکه با هماهنگی وزارت کشور تمام شهرهای هسته‌ای را به تجهیزات رفع آلودگی مجهز کردیم خاطرنشان کرد: همچنین در 51 شهر، آتش نشانی‌ها با کمک شهرداری‌ها به تجهیزات مقابله با جنگ نوین CBRNE    تجهیز شده اند و آموزش‌های لازم ارائه شد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور متذکر شد: تقریباً برای همه مراکز، اورژانس هسته‌ای با همکاری سازمان انرژی اتمی ساخته‌ایم. همچنین سال گذشته برای بیمارستان‌هایی در تهران که از مراکز تشخیص هسته‌ای برای معاینه و درمان استفاده می‌کنند طرحی را برای اقداماتی ایمنی در صورت احتمال نشت، با مسئولیت استاندار تهران تهیه کردیم. به همه دستگاه‌های متولی آموزش لازم ارائه و مانور انجام شد تا اشکالات احصا و برطرف شود.ملاحضات ایمنی در همه جا اصل است ولی در بخش هسته‌ای به دلیل اهمیت آن ضوابط ایمنی چند برابر بیش از سایر حوزه‌ها مدنظر قرار می‌گیرد.

پنل کاربری