قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
ابراز نگرانی کمالوندی از تروریسم هسته‌ای
شناسه : 4585480
تاریخ ارسال : 09:38 - 1398/04/22

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: خطر تروریسم هسته ای را واقعاً باید جدی گرفت. این خطر بالقوه ای است که روز بروز افزایش پیدا می کند.

اولین نشست کارگاه منطقه ای معماری امنیت هسته ای که از روز شنبه ۱۵ تیر با همکاری آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای و با حضور بهروز کمالوندی، سخنگو و معاون اموربین‌الملل، حقوقی و مجلس، حسن قرائی، معاون حفاظت و امنیت و سه تن از مدیران و متخصصین آژانس در حوزه امنیت هسته‌ای در برج میلاد آغاز بکار کرد، روز چهارشنبه ۱۹ تیرماه با نشست اختتامیه به کار خود پایان داد.
 
در مراسم اختتامیه کمالوندی با اشاره به ابعاد مختلف “پادمان، امنیت و ایمنی” و ضرورت آگاهی افکار عمومی حتی برای کشورهای غیر هسته ای، اظهار داشت: آژانس بین المللی انرژی اتمی دو وظیفه اصلی بر عهده دارد. یکی از این وظایف در چارچوب NPT است. کشورهایی که عضو این معاهده شدند، با نیت جلوگیری از تکثیر سلاح های هسته ای و استفاده صلح آمیز از این علوم و فناوری به عضویت در آمده اند. ما چالش هایی در این رابطه داریم که عمدتاً سیاسی بوده و به خاطر تعریفی است که هر کدام از قدرت ها از این مسئله می دهند.
 
وی تاکید کرد: اولین موضوع ما مسئله خلع سلاح است که در ماده ۶ NPT آمده و متاسفانه به فراموشی سپرده شده است. شاید بتوان بهترین نوع امنیت از نظر اهمیت و گستردگی که در امنیت هسته ای موثر است، را خلع سلاح برشمرد. ما شب را با وحشت امکان استفاده از این سلاح به صبح می رسانیم. خیلی واضح کشورمان را تهدید می کنند.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: آمریکایی ها سلاح های تاکتیکی هسته ای را آزمایش می کنند. هیچ قواعد و مقرراتی را قبول ندارند. عضو کنوانسیون های منع جامع آزمایشات هسته ای هم نیستند. در عین حال تهدید می کنند. پس اگر بخواهیم امنیت را در سطح جهان گسترش دهیم، بهترین اقدام جدی گرفتن ماده ۶ NPT که به خلع سلاح هسته ای می پردازد، است.
 
نگران قاچاق مواد هسته ای هستیم
 
وی افزود: ما نگران قاچاق مواد هسته ای هستیم. هر چند ما می توانیم از خودمان دفاع کنیم اما نگران این ضعف در دنیا هستیم که تروریست های فردی و گروهی و یا تروریست های دولتی مثل اسرائیل از آن استفاده کنند. آنها علناً ما را تهدید می کنند و هیچ ترسی ندارند. متاسفانه ساختار دنیا به نحوی است که قدرت های دنیا تهدیدات آنها را نادیده می گیرند. در این تهدیدات آنها خرابکاری صنعتی انجام دادند و تعدادی از همکاران ما که از بهترین ها و انسان هایی شایسته بودند و کسانی نبودند که درباره بمب هسته ای کار کنند را به شهادت رساندند.
 
کمالوندی با بیان اینکه بحث های حوزه امنیت هسته ای، عدم تکثیر و خلع سلاح از روند خوبی برخوردار هستند، گفت: جایگزینی مواد هسته ای با غنای سطح پایین با مواد با غنای سطح بالا، به خاطر خطرات بالقوه ای که در سطح دنیا دارد، اقدام خوبی است. جایگزینی سوخت ۲۰ درصد در راکتور تحقیقاتی تهران که زمانی با سوخت ۹۳ درصد کار می کرد و یا تغییر نوع سوخت راکتور تحقیقاتی خنداب اراک از اورانیوم طبیعی به ترکیبی از اورانیوم طبیعی و غنی شده حدود ۶/۳ درصد در بازطراحی در همین راستا صورت گرفته است. در حال حاضر راکتورهای صفر قدرت را در دنیا جمع آوری می کنند. چون از آب سنگین استفاده می کند و بحث پلوتونیوم آن مطرح است. جمع آوری پلوتونیوم، کم کردن مواد هسته ای و توجه به حمل و نقل مواد هسته ای کارهای خوبی هستند که باید انجام بشوند. حسابرسی مواد هسته ای و پادمان بسیار مهم هستند. اگر حساب مواد هسته ای را نداشته باشیم، ممکن است از جای دیگری سر در بیاورد و مشکل ایجاد کند.
 
خطر تروریسم هسته ای را واقعاً باید جدی گرفت
 
وی تاکید کرد: خطر تروریسم هسته ای را واقعاً باید جدی گرفت. این خطر بالقوه ای است که روز بروز افزایش پیدا می کند. در این زمینه باید کار کنیم و ورودی ها را مسدود کنیم. آژانس پایگاه اطلاعاتی ITDB ایجاد نموده است که اگر ماده هسته ای مفقود شود، کشورها با همکاری یکدیگر اطلاعات مربوط به آن را در این پایگاه به اشتراک می گذارند. توصیه ها و رهنمود ها هم اشکالی ندارد در بلند مدت الزام آور شوند. اما نه مثل مورد NPT که از طرفی بر عدم تکثیر تاکید دارند و از طرف دیگر خلع سلاح را رها کرده اند. این همان استاندارد دوگانه است. در همین حال نمی شود به سمتی برویم که مواد هسته ای با غنای سطح پایین را جایگزین مواد با غنای سطح بالا کنیم و دستورالعمل ها (guideline ) در این رابطه الزام آور شوند. این خوب است اما نه اینکه برای برخی الزام آور شود و برای برخی نه.
 
سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی حدود ۴۰۰ کلاهک هسته ای دارد. اینکه آنها اذعان نمی کنند دلیل بر این نیست که وجود ندارد. جمهوری اسلامی با این استانداردهای دوگانه مشکل دارد. ما در دنیا درگیر این مسئله هستیم که عده ای تلاش می کنند جا بیندازند که کشوری حقی دارد، ما هم حقی داریم اما حق او بیشتر است. یا از ما می خواهند فعلاً حق مان را اعمال نکنیم. جمهوری اسلامی با این مسئله مشکل دارد.
 
وی گفت: نحوه سازوکار صندوق امنیت هسته ای و مسائلی مثل آموزش ها و امنیت هسته ای آژانس بین المللی انرژی اتمی ایرادهایی دارد که باید برطرف شود. مادامی که موضوعات سیاسی نباشند و به صورت فنی و جهانشمول دیده شوند، خیلی از مسائل و مشکلات می تواند برای همه حل شود. عقلا و دانشمندان خطرات عمده جهانی مثل تغییرات آب و هوایی را می بینند و تذکر می دهند و قواعدی را ارائه می کنند که مقداری شرایط را بهتر می کند. در این میان ابرقدرتی مثل آمریکا تعهدات خود را در این زمینه ها نادیده می گیرد. امروز چهارشنبه ساعت ۱۴:۳۰ پنج کشور برای ما جلسه اضطراری شورای حکام را برگزار می کنند. چرا این جلسه برگزار می شود؟ جلسه اضطراری شورای حکام یعنی وجود خطری جهانی و مشکلی که بوجود آمده است.
پنل کاربری