قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
تازه ترین گزارش بین‌المللی درباره وضعیت تسلیحات هسته‌ای
شناسه : 4575499
تاریخ ارسال : 10:27 - 1398/04/04

موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم در تازه ترین گزارش خود به بررسی وضعیت تسلیحات هسته‌ای در جهان پرداخته است.

به گزارش افکارنیوز، موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح استکهلم اعلام کرد: تعداد کل سلاح‌های هسته‌ای در سراسر جهان طی سال گذشته با کاهش روبرو شده است ولی کشورهای اتمی در حال نوسازی و مدرنیزه کردن کلاهک‌های خود هستند.
 
این گزارش افزود: تا ابتدای سال 2019 میلادی کشورهای آمریکا، روسیه، بریتانیا، فرانسه، چین، هند و پاکستان و رژیم صهیونیستی و کره شمالی در مجموع حدود 13865 سلاح اتمی در اختیار داشته‌اند.
 
این رقم نسبت به ابتدای سال 2018 میلادی با کاهش 600 عددی روبرو شده است ولی در همین مدت کشورهای دارنده تسلیحات هسته‌ای در حال نوسازی و مدرنیزه کردن زرادخانه‌های خود بوده‌اند و چین، هند و پاکستان ابعاد زرادخانه‌های اتمی خود را گسترش داده‌اند.
 
بیشترین علت کاهش تسلیحات هسته‌ای در جهان مربوط به کاهش سلاح‌های اتمی آمریکا و روسیه بوده است که در مجموع 90 درصد تسلیحات هسته‌ای جهان را در اختیار دارند. بخش مهمی از کاهش سلاح‌های هسته‌ای آمریکا و روسیه مربوط به پیمان نیواستارت و تعهدات واشنگتن و مسکو بوده است. این پیمان در سال 2010 میلادی به امضای روسای جمهور دو کشور رسید و اعتبار آن در سال 2021 میلادی به پایان خواهد رسید.
 
مقام‌های ارشد موسسه بین‌المللی تحقیقات صلح نسبت به آینده این پیمان به شدت ابراز نگرانی می‌کنند چرا که در شرایط کنونی هیچ گونه عزم و اراده‌ای برای مذاکرات جدی برای تمدید این پیمان وجود ندارد.
پنل کاربری