قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
استخراج اورانیوم در قرقیزستان متوقف می‌شود
شناسه : 4561137
تاریخ ارسال : 08:36 - 1398/03/11

رئیس جمهور قرقیزستان با اشاره به اعتراضات اخیر مربوط به استخراج اورانیوم در این کشور گفت: هرگونه اقدامی در بخش استخراج اورانیوم متوقف می‌شود.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس در بیشکک، «سورانبای جین‌بیک‌اف» رئیس جمهور قرقیزستان در دیدار با قضات دادگاه عالی این کشور با اشاره به اعتراضات اخیر مربوط به استخراج اورانیوم در استان «ایسیک کول» اظهار داشت: استخراج اورانیوم در قرقیزستان متوقف می‌شود.
 
وی گفت: حفظ و انتقال طبیعت پاک به نسل‌های بعدی وظیفه ما است و برای این هدف پروسه‌های قانونی باید ایجاد شود.
 
رئیس جمهور قرقیزستان ادامه داد: در هفته گذشته اعتراضات اجتماعی مربوط به استخراج اورانیوم در منطقه «کیزیل امپال» استان ایسیک کول ایجاد شد.
 
جین‌بیک‌اف ادامه داد: شهروندان قرقیزستان نگران تأثیرات این اقدامات بر طبیعت هستند و دولت نیز مخالف استخراج اورانیوم در ایسیک کول است.
 
این مقام تصریح کرد: در حال حاضر حوزه نظارت بر معادن تقویت شده و این مسائل در قالب نشست شورای امنیت بررسی شد.
 
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: به دلیل گسترش فساد در حوزه معادن از جمله در بخش صدور مجوز این موضوع برای بررسی به شورای امنیت معرفی شد اما در پروسه صدور مجوز به شرکت‌های مختلف منافع دولت و مردم رعایت نشد.
 
جین‌بیک‌اف گفت: مقامات فاسد از منافع شرکت‌های مختلف خارجی حمایت کردند و مجوزهای غیررسمی خریدوفروش می‌شد ضمن اینکه به درخواست دفتر ریاست جمهوری در سال 2018 صدور مجوزهای جدید متوقف شد.
 
وی افزود: تحولات اخیر در استان ایسیک کول نتیجه منطقی تشدید بی نظمی در حوزه معادن و سیاست اشتباه است که از زمان استقلال قرقیزستان بیش از 2500 مجوز برای استخراج معادن صادر و صدها پرونده قضایی در این زمینه تشکیل شد اما عاملان نقض قانون تنبیه نشدند ضمن اینکه در شورای امنیت گروه کاری ویژه برای بررسی این موارد آماده شد.
 
جین‌بیک‌اف تصریح کرد: بار دیگر تأکید می‌کنم که در منطقه کیزیل امپال هیچ گونه استخراج اورانیوم صورت نخواهد گرفت.
 
وی تصریح کرد: نگرانی‌ها بی اساسی بود و این تحولات در آستانه شروع فصل گردشگری در استان ایسیک کول ایجاد و به نظر من این اقدامات با هدف کاهش درآمدهای این استان از گردشگری انجام شد.
 
رئیس جمهور خاطر نشان کرد: مردم مواضع خود نسبت به استخراج اورانیوم را نشان دادند و دولت صدای مردم را باز هم شنیده است و کابینه وزرا تصمیم بر متوقف ساختن استخراج اورانیوم در ایسیک کول را گرفتند.
 
این مقام گفت: قرقیزستان دارای طبیعت، آب و هوای پاک است و ما برای حفظ قرقیزستان تلاش‌ می‌کنیم.
 
این در حالی است که 2 هفته پیش اطلاعات درباره استخراج اورانیوم توسط شرکت «یورآسیا» در استان ایسیک کول گسترش یافته و ساکنان استان مذکور تجمع‌های اعتراضی را برگزار کرده و درخواست متوقف ساختن استخراج اورانیوم با هدف دفاع از محیط زیست را کردند.
 
تجمع‌های اعتراضی در شهر «بیشکک» با حضور بیش از 400 نفر برگزار شد و بر توقف فعالیت شرکت‌های خارجی فعال در حوزه استخراج اورانیوم تاکید شد
 
پنل کاربری