قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
پاکستان: خطری متوجه برنامه های هسته ای کشور نیست
شناسه : 4549636
تاریخ ارسال : 11:24 - 1398/02/18

وزیر امور خارجه پاکستان گفت: برنامه های هسته ای این کشور با هیچ خطری روبرو نیست.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از رادیو دولتی پاکستان، «شاه محمود قریشی» در مجلس ملی این کشور در خطر بودن برنامه های هسته ای و طرح راهروی اقتصادی پاکستان و چین (موسوم به طرح سی پک) را تکذیب کرد.
وی اظهار داشت: برنامه های هسته ای در پاکستان و طرح سی پک از وفاق ملی در کشور برخوردار است و این طرح های حفظ خواهند شد.
هند و پاکستان دو کشور دارای قدرت هسته ای در جنوب غرب آشیا هستند که تاکنون پیمان منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) را امضا نکرده اند.
پاکستان که توان هسته ای خود را عاملی بازدارنده در برابر تهدیدهای احتمالی از سوی هند می داند، همواره اعلام کرده است که به هیچ قیمتی حاضر نیست بر سر توان هسته ای خود معامله یا مصالحه کند.
پاکستان 28 می امسال، (هفتم خردادماه) بیست و یکمین سالروز دستیابی خود به سلاح اتمی را جشن می گیرد.
گزارش برخی موسسات مطالعاتی و تحقیقاتی بین المللی حکایت از آن دارد که پاکستان در میان کشورهای صاحب سلاح هسته ای، سریع ترین رشد را در افزایش توان هسته ای نظامی خود دارد و می تواند تا سال های آینده، بعد از آمریکا و روسیه، به سومین قدرت هسته ای جهان تبدیل شود.
آمریکا، نخستین کشوری است که صاحب بمب اتم شد. این کشور در سال 1945 میلادی به سلاح هسته ای دست یافت و با وجود اینکه از آن زمان تاکنون هفت کشور دیگر نیز توانسته اند به این سلاح دسترسی پیدا کنند، اما غیر از آمریکا، تاکنون هیچ یک از کشورهای صاحب سلاح هسته ای، از بمب اتم علیه انسان ها استفاده نکرده است.
به ترتیب، روسیه در سال 1949، انگلیس در سال 1952، فرانسه در سال 1960، چین در سال 1964، هند در سال 1974 و پاکستان هم در سال 1998 خود را به سلاح های هسته ای مجهز کردند. کره شمالی نیز در سال 2006 با انجام آزمایش هسته ای، در ردیف هشتم کشورهای صاحب سلاح هسته ای قرار گرفت.
رژیم صهیونیستی که زرادخانه های خود را مملو از کلاهک های هسته ای کرده است، از جلمه صاحبان سلاح هسته ای محسوب می شود هرگز میزان سلاح ها و بمب های اتمی خود را اعلام نکرده است.

پنل کاربری