قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
آتش‌سوزی درمنطقه آلوده به موادرادیواکتیو در اوکراین
شناسه : 4509025
تاریخ ارسال : 11:14 - 1397/12/04

حدود پنج هکتار از جنگلهای آلوده به مواد رادیواکتیو در مجاورت «منطقه مرگبار» نیروگاه «چرنوبیل» در شمال اوکراین طعمه حریق شد.

به گزارش «تابناک» به نقل از مهر، سازمان خدمات اضطراری اوکراین روز یکشنبه اعلام کردند که جنگل واقع در مجاورت منطقه اختصاصی نیروگاه هسته ای چرنوبیل طعمه حریق شد.
 
گفته می شود که این آتش سوزی در داخل «منطقه مرگبار» چرنوبیل در شمال اوکراین از روز یکشنبه آغاز شد. ساعاتی بعد، شعله های این آتش به جنگلی که در مجاورت یک روستای متروک و در فاصله ۲۴ کیلومتری از این نیروگاه اتمی قرار دارد، سرایت کرد.
 
در حال حاضر حدود ۵ هکتار از این جنگل طعمه حریق شده است.
 
به گفته سازمان خدمات اضطراری اوکراین، سه خودروی آتش نشانی به همراه ۱۸ مأمور آتش نشان برای اطفای حریق به محل اعزام شده اند.
 
شایان ذکر است، منطقه اختصاصی چرنوبیل یک منطقه به شدت آلوده به مواد رادیو اکتیو است که طی سالیان گذشته بارها شاهد آتش سوزیهای گسترده بوده است. به گفته کارشناسان، سوختن درختچه ها و چوبهای آلوده به مواد رادیواکتیو می تواند مواد خطرناک قابل اشتعالی را در داخل فضا منتشر کند.
 

 

گفتنی است که چرنوبیل محل یکی از بزرگترین فجایع هسته ای در تاریخ بشری است. در پی انفجار این رآکتور هسته ای در ۲۶ آوریل ۱۹۸۶ در جریان تست امنیت سیستم، منطقه مجاور این نیروگاه به شدت آلوده شد. گفته می شود که این انفجار فاجعه آمیز ۴۰۰ برابر بیش از انفجار بمب هسته ای هیروشیما در پایان جنگ جهانی دوم، مواد رادیواکتیو منتشر کرده است.
پنل کاربری