قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
هند برنامه های هسته ای خود را گسترش می دهد
شناسه : 4484351
تاریخ ارسال : 10:15 - 1397/10/19

سازمان انرژی اتمی هند در گزارشی به پارلمان اعلام کرد که این کشور تا سال 2031، با بهره برداری از 21 راکتور اتمی، ظرفیت تولید انرژی هسته ای خود را گسترش خواهد داد.

به گزارش ایرنا، به نقل از تارنمای 'دیفنس نیوز'، هند هم اکنون دارای 22 راکتور هسته ای است و هفتمین کشور جهان از نظر تولید انرژی هسته ای می باشد. 
جیتندرا سینگ رییس سازمان انرژی اتمی هند گفت: اکنون 9 راکتور هسته ای در ایالت گجرات، هاریانا و راجستان و تامیل نادو در مراحل مختلف ساخت قرار دارند و تا سال 2025 به بهره برداری خواهند رسید. 
وی افزود: دولت هند همچنین ساخت 12 راکتور هسته ای دیگر را با تعیین بودجه لازم تایید کرده است که در مجموع این راکتور ها 15 هزار و 700 مگاوات برق تولید خواهند کرد. 
با توجه به گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی، هند و چین که جزو بزرگ ترین مصرف کنندگان انرژی در جهان بشمار می آیند، تا 20 سال آینده به پیشگامان رشد انرژی هسته ای در جهان تبدیل خواهند شد. 
به دلیل کمبود سوخت های فسیلی، هند به دنبال جایگزینی سرمایه گذاری در بخش انرژی هسته ای جهت تقویت توسعه کشور است. 
هند سال ها از تجارت مواد و فن آوری هسته ای به دلیل عدم امضا معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای منع شده بود. 
قانون مسئولیت مدنی هند که اجازه می دهد در صورت وقوع یک حادثه هسته ای اوپراتور های خارجی تا 80 سال تحت پیگرد قانونی قرار گیرند نیز یکی دیگر از موانع رشد سرمایه گذاری و همکاری بین المللی در بخش هسته ای هند بوده است.
تنها پس از توافق سال 2005 میان آمریکا و هند در مورد همکاری های انرژی هسته ای بود که فرانسه، کانادا و انگلیس رویکردی مشابه در مقابل هند اتخاذ کردند. 
پنل کاربری