قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
روسیه 12 واحد نیروگاه در هند می سازد
شناسه : 4446761
تاریخ ارسال : 09:49 - 1397/07/18

رئیس جمهور روسیه اعلام کرد مسکو در نظر دارد در 20 سال آینده 12 واحد نیروگاهی در هند بسازد.

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری صدا و سیما به نقل از خبرگزاری رویترز، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه و نارندرا مودی، نخست وزیر هند همچنین توافق کردند با طرح هند برای فرستادن انسان به فضا همکاری کنند.
هند و روسیه تفاهم نامه ی ساخت نیروگاه هسته ای تازه ای را با شش واحد رئاکتور آب سبک امضا کردند که در سایت ساحلی تامیل نادو اجرا خواهد شد جایی که هم اکنون دو رئاکتوری که دو طرف به صورت مشترک طراحی و اجرا کردند در مرحله ی عملیاتی قرار دارد.
پس از گفتگوهای دوجانبه، بلندپروازی هند برای توسعه تخصص هسته ای به پروژه های فرامرزی نیز مورد توجه قرار گرفت و دو طرف به توافق رسیدند مشارکت شرکت های هندی را در طرح های نیروگاه هسته ای روسیه در دست کم یک کشور دیگر به غیر از بنگلادش تسهیل کنند.
دو طرف همچنین توافق کردند گفتگو بر سر مفاد و شرایط تولید مجتمع های سوخت هسته ای در هند ادامه داشته باشد.
همکاری هسته ای روسیه با هند به دست کم یک سایت دیگر به جز روپور گسترش پیدا می کند و مناطق هدف احتمالی عبارتند از جنوب و جنوب شرق آسیا، غرب آسیا، آفریقا و آمریکای لاتین.
از آنجا که هند عضو گروه تامین کنندگان هسته ای نیست که گروهی شامل 48 کشور که صادرات مواد شکافت پذیر، تجهیزات و فناوری را در جهان در دست دارند، نیست لذا این کشور به صورت مستقیم نمی تواند در ساخت نیروگاه های هسته ای در دیگر کشورها اقدام کند. اما دهلی نو در توافقنامه های انفرادی با بنگلادش و روسیه در بخش هسته ای تعامل می کند.

پنل کاربری