قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
5 ژاپنی در معرض تشعشعات هسته‌ای با میزان بالا قرار گرفته‌اند
شناسه : 4249048
تاریخ ارسال : 14:16 - 1396/03/22

بنا بر اعلام آژانس انرژی اتمی ژاپن، پنج نفر از کارکنان یک آزمایشگاه هسته‌ای در این کشور که مسئول حفظ و نگهداری پلوتونیوم است در معرض تشعشعات بالای رادیواکتیو قرار گرفته‌اند.

 

به گزارش ایسنا، به نقل از آسوشیتدپرس، پس از آن‌که یک کیف حامل مواد رادیواکتیو در حال انجام بازرسی از تجهیزات باز شده، 5 نفر از کارکنان این آزمایشگاه هسته‌ای در ژاپن در معرض تشعشعات رادیواکتیو قرار گرفتند.

بنا بر اعلام خبرگزاری دولتی ژاپن ( کیودو)، این حادثه روز سه‌شنبه در مرکز تحقیقات و توسعه اورایی، تأسیساتی برای مطالعه در مورد سوخت هسته‌ای که از پلوتونیوم بسیار کشنده استفاده می‌کند، رخ داده است.

این رویداد باعث ایجاد یک نگرانی امنیتی هسته‌ای و در عین حال باعث ایجاد سؤالی مبنی بر این‌که آیا سلامت کارکنان این تأسیسات حفظ می‌شود یا خیر، شده است.

آژانس انرژی اتمی ژاپن اعلام کرد که در بررسی‌های اولیه داخل سوراخ بینی 3 نفر از این 5 نفر آلودگی رادیواکتیو کشف شده که نشانه تنفس مواد رادیواکتیو است.

همچنین آثار تشعشعات هسته‌ای بر روی دست و پاهای این افراد نیز دیده شده که احتمالا با درآوردن دستکش‌ها و کفش‌ها خطر آن برطرف شده است.

هم‌چنین بر اساس اعلام مقامات ژاپنی، معاینات انجام شده نشان‌دهنده وجود میزان بالای تشعشعات رادیواکتیو در ریه‌های یک نفر بوده است.

البته این میزان به معنی کشنده بودن مقدار پلوتونیوم در بدن آنها نیست بلکه از حد معمول بالاتر است.

سخنگوی آژانس انرژی اتمی ژاپن اعلام کرد که هیچ‌گونه علائم قابل مشاهده‌ای از مشکلات جدی در بدن این افراد دیده نشده است.

پنل کاربری