قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
کشف شکاف های ریز در یک راکتور نیروگاه هسته ای تیانژ بلژیک
شناسه : 4249046
تاریخ ارسال : 14:07 - 1396/03/22

تارنمای خبری رادیو و تلویزیون فرانسوی زبان بلژیک (rtbf) از کشف شکاف های ریز در راکتور شماره 2 نیروگاه هسته ای «تیانژ» و افزایش نگرانی ها در این زمینه خبر داد.

به گزاش روز یکشنبه ایرنا از این تارنمای خبری، مخزن تحت فشار راکتور تیانژ 2 در آوریل گذشته بار دیگر توسط دستگاه های مافوق صوت بازرسی شده و روز چهارشنبه در جلسه پرسش و پاسخ پارلمانی، «ژان ژانبون» وزیر امنیت داخلی در پاسخ به سوال «ژان مارک نوله» رهبر حزب سبزها، از شناسایی 70 نشانه نقص در این راکتور در مقایسه با سال 2014 خبر داده است.

***افزایش بیش از دو درصدی نقص ها
بر اساس گزارش آژانس فدرال کنترل هسته ای، در سال 2015 میلادی سه هزار و 149 نشانه نقص برای تیانژ 2 شناسایی شده بود و این آمارها هم اکنون به سه هزار و 2019 نقص یعنی بیش از 2.22 درصد افزایش یافته است.
به اعتقاد این آژانس، وجود ترک های بسیار در این مخزن، عملیات راکتور را غیر مسئولانه کرده است. اما به زعم وزیر امنیت داخلی بلژیک، نتایج حاصل از بازرسی جدید تیانژ 2 نگران کننده نیست؛ چرا که نمی تواند نشانه یک پدیده واقعی از وجود نقصی بزرگ باشد.
بر اساس گزارش راشاتودی، نیروگاه هسته ای تیانژ در 60 کیلومتری مرز آلمان واقع شده است و آلمانی هایی که در نزدیکی این منطقه زندگی می کنند به دولت فشار می آورند تا بلژیک این راکتور قدیمی را تعطیل کند.
بر اساس این گزارش، نیروگاه 35 ساله تیانژ 2 ظرفیت تولید یکهزار و هشت مگاوات برق را داراست.

پنل کاربری