قرارگاه پدافند پرتویی
اخبار
»
زباله‌های رادیواکتیو چالش اصلی فرامرزی ازبکستان در آسیای مرکزی
شناسه : 4243156
تاریخ ارسال : 08:51 - 1396/02/12

وزیر حوادث غیر مترقبه ازبکستان از بروز خطر پرتوهای رادیواکتیو و زباله‌های هسته‌ای به محیط زیست آسیای مرکزی، به خصوص کشورهایی که رودخانه‌های در این منطقه به آنها سرریز می‌کنند از جمله ازبکستان و ترکمنستان اظهار نگرانی کرد و گفت که در این موضوع باید از طریق همکاری‌های منطقه‌ای چاره‌جویی شود.

به گزارش ایسنا به نقل از آستانه‌تایمز، رستم جوره‌یف در نشستی در شهر دوشنبه پایتخت تاجیکستان به منظور بررسی آفات و حوادث طبیعی این منطقه افزود: خطر اصلی فرامرزی برای ازبکستان پرتوهای رادیواکتیو هستند. خطر پرتوهای رادیواکتیو و زباله‌های هسته‌ای به جا مانده از دوران شوروری ساکنان مرزنشین ما را تهدید می‌کند.

وی گفت: این زباله‌های هسته‌ای به دنبال آمدن سیل و بارندگی به سمت ازبکستان منتقل می‌شوند که سلامت ساکنان مرزی را با خطر مواجه می‌کند.

صحبت‌های وزیر ازبکستان به حوزه زباله‌های رادیواکتیو قرقیزستان اشاره دارد که در نزدیکی مرزهای این کشور واقع شده است.

بنا بر اعلام وزارت حوادث غیر مترقبه قرقیزستان در نزدیکی مرزهای این کشور با ازبکستان و قزاقستان 51 حوزه پرتوزا و زباله هسته‌ای با حجمی در مجموع بیش از 80 میلیون متر مربع وجود دارد.

در استان سغد تاجیکستان نیز چنین مناطق پرتوزایی وجود دارند که از زمان شوروی به ارث مانده و هنوز از نگاه امنیتی به طور کامل رسیدگی نشده است.

تا پایان سال ‌1990 در این مناطق نه تنها اورانیوم استخراج می‌شد، بلکه معدن اورانیوم وارداتی از جمهوری‌های ازبکستان و قزاقستان نیز مورد استفاده واقع می‌شد.

بنا به اطلاع آژانس امنیت هسته‌ای و رادیواکتیو تاجیکستان، برای پوشاندن و ضدعفونی کردن مناطق پرتوزای که حدود 55 میلیون تن زباله رادیواکتیو در شمال این کشور دارند، حدود 70 میلیون یورو هزینه نیاز است و انجام این کار بدون کمک مالی سازمان‌های بین‌المللی دشوار خواهد بود.

وزیران حوادث غیرمترقبه کشورهای آسیای مرکزی در نشستی در شهر دوشنبه مسائل مربوط به کاهش خطر حادثه‌های طبیعی را بررسی کرده و خواستار توسعه همکاری‌های منطقه‌ای در زمینه پیشگیری و خطرات ناشی از آفت‌های طبیعی شدند.

کشورهای آسیای مرکزی شامل تاجیکستان، ازبکستان، قرقیزستان، ترکمنستان و قزاقستان حدود 65 میلیون نفر جمعیت دارند.

 

پنل کاربری